| anonim_4396 a întrebat:

Se repeta istoria?
In perioada interbelica, regele flusturatic Carol al II-lea a impartit Romania in zece felii. Acum, Base si Bok, vor neaparat sa reorganizeze teritorial Romania, impartind-o in opt felii.
Ungurii le-au promis sprijinul, daca le dau si lor niste tinuturi. Intre timp, daca tot au cerut ungurii, vor si tziganii o felie, adica sa li se faca si lor niste judete, pe motiv ca sint mai multi decit ungurii.
Daca tot s-a dat startul la refelierea Romaniei, cine mai urmeaza? Ce alte minoritati isi vor mai revendica niste judete, sa fie doar ale lor? Si finalmente, dupa toata asta mare imparteala, ce va mai ramine? Nu cumva Base o sa ne aduca in situatia in care am fost in perioada interbelica, atunci cind marele rege flusturatic si cretin, ne-a impartit tara si apoi a dat-o pe tava vecinilor, dupa care si-a pus palama-n cur si s-a carat? In fine, a fost fortat sa se care, bine ca am scapat de el.
De notat, ca si flusturaticul Carol (ocupat mai mult de stat cu nasu-n fustele femeilor, decit de treburile tarii), a condus tara alaturi de camarila lui, la fel ca si Base, care are si el propria camarila (doar n-o sa-i uitam pe cei mai cunoscuti, amanta de la palat Elena Udrea si cei din planul secund, Bok-Lacheul, Fluture-Cap-de-Mort, Videanu-Bordureanu, Ariciu-Berceanu etc etc etc). Pina la urma, nu-i suficient ca au adus tara in sapa de lemn, mai trebuie s-o si felieze si s-o doneze cui ridica pretentii teritoriale?

5 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

E o situatie complicata.Iti dai seama ca daca au cerut ungurii vor cere si ceilalti.Dar dupa cum se araata lucrurile cred ca o sa scapam de cretinismul asta si va ramane totul ca pana acum ca pare ca nu prea se inteleg cu maghiarii. Oricum marea chestie era ca vroiau sa faca asta pentru a primi niste bani in plus de la UE pentru dezvoltare pe care ulterior sa-i faca disparuti, si bineinteles nu pentru interesul nostrulaughing Cat de fraier sa fii sa crezi asa ceva acum serios vorbind.laughing)
DAR un lucru e sigur in tara asta nu mai e de trait.straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eternul balci. O sa le-o impart eu prin gurita tuturor... Si ungurilor, si tiganilor, si rusilor, si...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

WAnna, daca spui ca ungurii au Ungaria, pentru ca vin din Ungaria, tziganii vin din India. Deci au si ei ceva, un teritoriu care de altfel este enorm.

| ChristinaO a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar ideea reorganizarii e buna.Eu nu stiam si de rromi ca vor ceva...eu stiam doar ca au declarat(foarte corect,de altfel)ca,daca ei,care sunt mai multi decat ungurii nu isi cer niciun drept,atunci nici ungurii nu au dreptul la nimic. ungurii au ungaria, tiganii, nu prea au numa romania.Si din punctul asta de vedere au foarte mare dreptate,si pentru asta ii stimez pe rromi,fata de nenorocitii astia de unguri.
Ungurii, dau dovada de o mare lipsa de respect fata de romani, sincer.Stiu ce vor,si, aparent, stiu si cum sa ia.

| ChristinaO a răspuns:

BRO,intr-adevar,dar tiganii nici nu au detinut vreodata vreo regiune din tara asta,nu au incercat asta,nici nu si-au cerut drepturi,si nici acum,nu incearca asta.Mie mi se pare foarte corect:daca tiganii,care sunt mai multi decat ungurii nu-si cer nici regiuni nici drepturi, atunci si ungurii, sa stea la locul lor.Pana la urma,e tara noastra,nu trebuie sa avem noi permisiunea ungurilor,tiganilor,americanilor,rusilor ca sa facem ceva,poate,benefic pentru tara asta.
Ungurii stiu ca,daca se reorganizeaza judetele asa cum era planuit, atunci ei nu ar mai fi majoritari, deci si-ar pierde din drepturi.Asta urmaresc ei, si daca iar nu se face nimic din cauza lor, atunci vom mai continua o vreme sa-i pupam in fund!