| anonim_4396 a întrebat:

Sotia vrea sa divorteze si eu nu vreau sa ii acord divortul. Avem un copil de 5 ani impreuna. Se poate la judecatorie sa divorteze fara sa fiu prezent?
Motivul ca nu ii acord divortul este ca trece printr-o stare de depresie... si nu vreau decat sa fim o familie si sa nu faca o greseala ca apoi sa o regrete. PS: Ai mei au divortat cand aveam 14 ani si nu a fost usor pentru mine. Nu vreau ca fetita mea sa treaca prin asta. Va multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

E irelevant ce vrei tu. Dacă nu te prezinți la şedințele de judecată, se va judeca în lipsă şi ai toate şansele să pierzi tot.
Ia-ți un avocat şi explică-i situația, poate ştie ce se poate face să reuşeşti să menții familia unită.
Pe de altă parte, nici să te agăți cu dinții de ceva ce nu mai merge nu e deloc ok şi poate şi asta să dăuneze copilului.
Stai strâmb şi judecă drept ce ai de făcut.
Baftă!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate.
Te sfatuiesc sa te prezinti la termenele de udecata si sa-ti sustii pozitia. De asemenea ar fi bine sa-ti angajezi un avocat.

Răspuns utilizator avertizat
| tril a răspuns:

Pe linga toate (sfaturile primite) va trebui sa dovedesti ca nu tu esti cauza depresiei si ca ai fost impreuna (impreuna!) cu ea atit la medic pentru tratament cit si la un consilier de familie. Lipsa ta din sala de judecata, va fi ca si cum ti-ai recunoaste vinovatia.

| OAly a răspuns:

Absenta din sala de judecata nu te avantajeaza. In schimb poti sa-ti sustii punctul de vedere cu ajutorul unui avocat si sa castigi. Daca nu are motive temeinice, cum ar fi ca ai inselat-o sau ai batut-o, instanta poate respinge cererea ei de divort.