| DANA_7968 a întrebat:

Sunt divortata am o fetita de 10 ani si vreau sa plecam in vizita 7 zile in italia fetita imi este incredintata definitiv prin hotarire judecatoresca mie. pot sa o trec pe pasaport sa o iau cu mine va multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In conformitate cu Legea nr.248/2005, privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, cu modificarile ulterioare, art.30, poti sa pleci cu fetita in strainatate, fara a fi nevoie de acceptul tatalui. Trebuie sa ai la tine hotararea prin care ti-a fost incredintata ca sa o arati la granita. In prezent trebuie sa-i faci pasaport. Numai bine!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Indiferent cui ii este incredintata ...trebuie acordul tatalui...si eu ma confrunt cu aceeasi situatie

| dulcykaLy a răspuns:

Da se poate, daca iti este data tie, poti sa pleci cu fetita!

| Bya132 a răspuns:

Bună Oana!

Pentru ca fetița să iasă din România, trebuie să ai acceptul tatălui. Tatăl copilului nu este de acord? Nu cred că se poate altfel.Îți trebuie pașaport, și un act de la notar cu semnăturile PĂRINȚILOR. Deci, rezultă, cum ți-am mai spus, acordul tatălui.Nu poți trece de vamă fără aceste acte necesare.

| alinuu_5268 a răspuns:

Daca tatal fetitei are dreptul de a o vedea, de a-i fi incredintata 1week-end pe luna, sau doar dreptul de a o vedea in fiecare week-end intre anumite ore iti trebuie procura notariala de la el. daca nu are aceste drepturi, e f.simplu.o treci pe pasaport sau ii faci pasaport

| DANA_7968 explică:

Vreau sa plec pe la sora mea si vreau sa iau fetita cu mine fetita imi este incredintata mie si nu stiu daca o pot trece granita fara acordul tatalui