| AlexIrena a întrebat:

Sunt o persoana cu dezabilitati fizic. Am un unchi care este agresiv fizic si verbal cu mine. Copiii mei sunt in grija unchiului meu iar eu stau cu el deoarece copiii mei stau la el. Nu pot locui singura cu ei fiindca nu am pensie de handicap si nici loc de munca nu am gasit. Baietii sunt in grija statului care i-a dat acasa la unchi. Cand m-a agresat acum o saptamana, am fost intrebata de cate politie daca vreau sa depun plangere penala sau ordin ca sa il evacueze pe unchi din apartamentul sau. Mi-au explicat ca acest lucru este posibil daca ii fac plangere penala. Unchiul meu m-a lovit si ieri seara de fata cu copilul meu. Am chemat politia dar aceasta din urma mi-a spus ca nu pot emite un ordin pentru evacuarea unchiului meu din domiciliul sau fiindca e locuinta lui. Tot ce pot emite este un ordin prin care nu are voie sa vina in locuinta mea si nici eu in al lui. M-am opus acestei masuri fiindca copiii mei locuiesc cu dumnealui si sunt minori, inca au nevoie de mine. Unchiul meu nu e in stare sa aiba grija corespunzator de ei desi este tutorele lor legal. Asistenta sociala nu a investigat faptul ca baiatul meu mai mare e malnutrit, e piele si os fiindca nu prea mananca de la unchi deparece tipa la el si ma loveste de fata cu el, iar cel mic nu iese deloc in parc cu nimeni fiindca unchiul il lasa sa faca ce vrea el.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu pot locui singura cu Ei fiindca nu am pensie de handicap. Dacă ai dizabilități fizice te poți adresa la Direcția de Asistență Socială din zona unde locuiești pentru a obține o pensie de handicap.
Asistenta sociala nu a investigat faptul ca baiatul meu mai mare e malnutrit e piele si os. Te adresezi la conducerea Direcției de asistență socială cu o plângere pe această temă.
Dsepre toate aceste aspecte, poți să faci plângere la asistența socială, care este obligată de lege să ia măsuri.

| dullcat a răspuns:

Suna la protectia copilului din orasul tau si explica-le situatia.

| StoicAnalysis a răspuns:

Https://www.sts.ro/......a-copiilor
Suna la 119 si explica toata situatia ta la telefon. Ei au rabdare si iti raspund cu calm la probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Protectia copilui si politie. Evantual suna si la televizuni, astfel politia nu mai poate ascunde gunoiul sub pres. Incearca si la ong-uri. Exista case pentru femei abuzate si single moms. Iti poti lua copii si sa locuiesti acolo, cu ei. Nu mai accepta sa te loveasca nemernicul ala. Evantual il poti filma pe ascuns ca sa ai dovezi clare si irefutabile.