Întrebare recomandată | blackgamer66 a întrebat:

Sunt somer. Daca primesc 60 de lei pe luna pe contul de moneybookers si scotindu-i pe un card facand bani pe net risc sa imi pierd indemnizatia de somaj?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cand inceteaza plata indemnizatiei de somaj ( pe site-ul ANOFM):
http://www.anofm.ro/cand-inceteaza-plata-indemnizatiei-de-somaj-%3F

Vezi ce inseamna "activitati autorizate potrivit legii" in actul normativ HG nr.449/2009 :
Art. 15 - (1) Şomerii prevăzuţi la art. 17 din lege, care realizează venituri din activităţi autorizate potrivit legii, vor beneficia de indemnizaţie de şomaj în condiţiile art. 34 alin. (1), respectiv alin. (3) din lege, dacă dovedesc că acele venituri, determinate potrivit art. 6, nu depăşesc valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă în vigoare în luna pentru care se face dovada.

(2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale."

| blackgamer66 explică (pentru alessia5158):

O ultima intrebare. In activitatile autorizate potrivit legii se incadreaza site-ul microworkers.com? Adica daca fac bani pe site si imi sunt transferati pe card, urmand ca sa-i scot. pentru ca tot nu mi-e clar

| alessia5158 a răspuns (pentru blackgamer66):

Numai daca desfasori activitati economice si obtii venituri ca PFA (persoana fizica autorizata), II(intreprindere individuala), IF(intreprindere familiala)
sau daca profesezi si obtii venituri ca notar, avocat, farmacist, medic, expert contabil, traducator autorizat etc.( ca profesii liberale). PROFESIILE LIBERALE sunt forme de exercitare a unei profesii reglementate de o lege speciala (de exemplu, Legea nr. 178/1997 in cazul profesiei de traducator/interpret autorizat etc.)

9 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, dar nu din prima in timp o pierzi...

| lpavel a răspuns:

Nu! Pentru ca aia nu e un loc de munca, si chiar de-ar fi ei nu au cum sa verifice cardul tau!
Apoi 60 de lei nu poti spune ca e un venit lunar, mai bine spus sunt bani de buzunar...iar asta nu e interzis!

| raresm99 a răspuns:

Nu pentru ca se considera un fel de hoby si nu ai nevoie de carte de munca pentru asta.

| blackgamer66 explică (pentru raresm99):

Apropo. pot sa imi verifice de unde am primit banii in moeybookers sau doar pe ce card i-am scos?

| blackgamer66 explică:

Ce am gasit eu pe net este o lege precum ca pot avea venituri pana la 500 lei care e suma aia referentiala minima... Dar exclamatia nu este destul de precisa... si nu prea ar merita sa risc pentru 60 lei, pentru ca am o indemnizatie destul de mare. astept un raspuns mai concret. multumesc oricumbig grin

| AlexandruC98 a răspuns:

Nu te afla nici dracu... Si pentru 60 de lei... nu patesti nimicwinking

| blackgamer66 explică:

Tutusi nu am primit un raspuns concret. cineva care cunoaste legile in vigoare.
nu vreau sa risc. vreau sa-mi spuneti ce este cu suma aia de 500 de lei, pentru ca eu am inteles, ca daca am venituri mai mari de acestia imi va fi luata indemnizatia de somaj. cu asta ar trebui sa ma lamuriti.