| Paranormal12 a întrebat:

Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor fara stapan din Bucuresti si din inprejurimile acestuia? Raspundeti simplu prin da si nu.

DA

76 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de acord, cu respectarea prevederilor legale.

| Remus13 a răspuns:

DA

| CautNume a răspuns:

Da
M-am saturat de oamenii care spun ca si maidanezii sunt niste suflete, cand ei manaca shaorma zilnic si umbla cu genti de piele si haine de blana.

| zurick a răspuns:

Da

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu.

| Crucified a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA, sunt de acord cu eutanasierea domnilor câini maidanezi și sterilizarea iubitorilor acestora, care-i iubesc în stradă, nu la ei acasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| fearlessss a răspuns:

DA.Cum puteti zice ma nu?! Vreti sa mai moara copii idiotilor doar ca va pasa voua de niste caini?!

| SatanLovesYou a răspuns (pentru fearlessss):

Idiotilor? Vai, ce dur. Mrrr.
Ehm ehm, realizezi ca e tot vina omului, asa-i? Realizezi ca acesti caini sunt in responsabilitatea omului, nu? Realizezi ca, din nou, totul a inceput de la prostia unor oameni care au abandonat caini, bineinteles ca necastrati, acestia s-au inmultit, s-au inmultit si s-au inmultit ( la fel ca si omul, nu-i poti condamna). Si-au format teritorii, au lucrat impreuna si au supravietuit. Totusi, sunt si unii neacceptati, care au ramas singuri (imagineaza-te singur in jungla), iar stresul i-a innebunit. Mai ales frica, frica de orice ti-ar putea face acel bun, bun-bun om. Se apropie...cu pasi repezi, cu un aer de superioritate de-a dreptul sufocant si cu privirea atintita spre tine. Ai impresia ca esti inconjurat, gata sa fii ucis pentru cine stie ce scopuri meschine. Nu vrei sa mori, nu vrei. Vrei sa traiesti, asa greu, asa in frica, dar tot vrei. Acel om, e singur, dar se apropie. E casa sa. Singurul tau loc de veghe. Altundeva, oamenii se uita cu ura si dispret la catel, il gonesc, il lovesc, isi bat joc de acesta. Dar nu, nici in acel colt de rai n-ar putea exista. "De ce? Care e problema? De ce eu nu si tu da?". Omul se apropie si vede singuraticul caine. Pasii "gloriosului" om se apropie. Si deodata, un sunet pur si simplu complesitor, care pare sa fie indreptat spre acea fiinta neputincioasa. Se ridica, pasi inapoi, privit drept in ochi si multa spaima, foarte multa. "Mars!". Un atac nereusit cu piciorul. Iti pare cunoscut? Da, sunt sigura ca da. Continuarea poate fi ceea ce i s-a intamplat copilului de 4 ani sau un simplu "lasa-ma!" manifestat prin latrat ( poate si fugarit). Tu, il provoci. Cine e el, un amarat de caine, sa se impuna in fata marelui om, asa-i? De data asta scapi. Bineinteles, cu sechele ramase cainelui. Si, poate acestia formeaza, in final, o echipa. Toate aceste actiuni impotriva cainilor, crezi ca ei le uita? Crezi ca nu ii afecteaza? Ba da, foarte mult. Si apoi, impreuna, puternici, gata de atac pentru orice fiinta care indrazneste sa le calce teritoriul, pe el/ ei! Iar apoi, omul, furios, iese la atac. Dar degeaba. Istoria se repeta, se repeta si iar se repeta. Care ar fi antidotul? Nu stii? N-ai idee? Acel atac ar fi "eutanasierea". Antidotul ar fi RESPONSABILITATEA. Daca ai inteles ceva din ce m-am straduit eu sa transpun intr-o poveste, bine, daca nu, poate alta persoana. Oricum, atacurile cainilor maidanezi nu se compara cu (,) crimele oamenilor de-a lungul timpului si de nedreptatile comise de acestia (si inca se intampla, ca deh, poate inchisoarea ii invata ceva -NU-). Judge by yourself. Oh, cainii infometati si intr-o stare penibila fii sigura ca vor incerca sa gaseasca hrana...la fel si tu.

| Paranormal12 explică (pentru SatanLovesYou):

1)Nu am dat niciodata intr-un caine fara sa imi faca nimic.
2)Omul e facut de Dumnezeu sa fie glorios si ca sa nu mai fie frica in raudul cainilor, mai bine dispar si cum nu exista in Romania,, fonduri'' pentru adapos===>eutanasierea

| anonim_4396 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Câinele vagabond nu intră în responsabilitatea omului. E o inepție să afirmi contrariul. E o sălbăticiune! Dacă-i dai de mâncare nu înseamnă că-l domesticești! Și de ce câinele? Hai să hrănim și ursul din pădure. Trebuie să fie în responsabilitatea noastră, nu?

Responsabilitatea omului e să aibă grijă de ceva la casa lui! Dacă nu are atunci să fie eutanasiat și el și javra lui, ori în termeni legali, amendat cu sume astronomice.

Nu trebuie să-mi pese mie de iresponsabilitatea altor idioți care-mi perturbă mie liniștea publică. De aceea sunt pentru eutanasiere și pentru amendarea iubitorilor care le-au dat drumul domnilor câini. Nu trebuie să adun eu acum javre de pe stradă pentru că le-au aruncat alții, asta numai pentru că trebuie să-mi pese de niște așa-zise suflete nevinovate din cauza cărora nu pot nici să ies liniștit afară din casă. Maidanezii n-au ce căuta în jungla urbană! Vreau ca marile orașe să nu mai fie niște comune din cauza acestor câini! Astfel, dacă eutanasierea rezolvă cât mai curând problema atunci asta să fie soluția optimă! Puțin îmi pasă de niște javre ale nimănui! Să-și facă teritoriu în alte părți, nu pe spațiul public al oamenilor. Dar n-au cum, e mai greu să caute hrana. Câinii nu pot exista decât într-un singur mod: cu stăpân, altfel n-au ce căuta în habitatul uman. Dacă sunteți de părere că omul nu are de ce să se simtă superior unui astfel de animal atunci vă invit pe toți care sunteți de această părere să trăiți cu aceste javre pe afară laolaltă! Și eventual să fiți și voi sterilizați, să nu cumva să vă mai reproduceți. În mintea bolnavă a multor iubitori câinele maidanez atacă doar provocat. Ceva foarte eronat.

| Paranormal12 explică (pentru anonim_4396):

Exact.Cainele ataca daca vede o potentiala prada mica si nelipsita de ajutor.Saracul Ionut(D-zeu sa il ierte) nu avea cum sa se apere la doar 4 ani.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Indiferent de ce ti-as scrie nu ti-as schimba opinia. Prefer sa ignor jignirile aduse mie si iubitorilor de animale ( nu numai caini). Totusi, reciteste-mi raspunsul, poate intelegi ceva a doua oara. Poate...

| Paranormal12 explică (pentru SatanLovesYou):

Eu sunt iubitor de animale dar nu de animale carora nu le faci nimic si te atac.Si daca crezi ca te-am jignit, imi cer scuze, dar nu prea cred ca am facut-o.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Paranormal12):

1. Cine a zis ceva de dat intr-un caine fara sa-ti faca nimic? "Un atac nereusit cu piciorul" e ceea ce "vede" cainele cand tu incerci sa-l indepartezi cu diverse miscari haotice ale picioarelor.
2. Unii oameni sunt gloriosi, dar majoritatea merita trasi prin teapa. Dumnezeu nu exista, deci...
Fonduri pentru adapost? Stii ca pot fi dati spre adoptie? (Si nu, nu vorbesc de cei care au diverse boli sau care sunt chiar turbati). Si stii ca exista adaposturi pentru aceste fiinte? Daca te gandeai sa-mi dai peste nas ca eu nu fac nimic, in limita posibilitatilor am grija (impreuna cu bunica mea) de 2 caini maidanezi (WOW, MAIDANEZI) si vreo 8 pisicute. In fata blocului hranesc cateodata si ma joc cu alti 2 caini maidanezi, care ma "cunosc" de mica si niciodata n-au sarit la gatul meu. Si la nimeni de aici. Chiar astazi m-am plimbat prin oras, am intalnit multi caini maidanezi si niciunul nu mi-a facut nimic. Si nimanui care trecea pe acolo. In schimb, cainele de rasa al unei prietene m-a muscat de mai multe ori, iar altii (cand ma plimbam) au incercat sa ma muste. Oricum, cel care a postat intrebarea a cerut strict "DA" sau "NU". Deci, imi cer scuze pentru romanele scrise si raspund concret : NU.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Paranormal12):

Nu tie ti-am dat raspunsul, ci lui "aero". Vezi ca ti-am raspuns la celalalt comentariu...

| Paranormal12 explică (pentru SatanLovesYou):

Imi pare bine pentru articolul scris aici, si acum am inteles de ce pui tu pe aceeasi ramura cainele cu Dumnezeu.....Esti ateu......Nu ca am ceva cu ateii dar sunt bisericos si cu ateii nu prea intru in vorba.O zi buna.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Paranormal12):

In regula, dar nu e un articol, chiar am stat si am scris "romanul" ala. O seara buna.

| fearlessss a răspuns (pentru SatanLovesYou):

De ce sunt cainii in responsabilitatea noastra? Singuruii caini de care suntem responsabili sunt cei pe care i tinem la noi acasa,in curte,pe care dam bani,sau ii luam si devin ai nostri.Da,oamebnii comit crime, unii, dar altii au inventat multe, au evoluat lumea. au facut mult bine, asa ca sa zicem ..au ``voie`` sa faca si rau..ma rog.nu prea ar trebui. dar asta e.Cainii ce au facut? Nimic..Si mai lasati-ma cu din astea:cainele simte etc..ma doare pe mine undeva ce simte.Suntem mai puternici ca ei? Da, categoric.Atunci noi facem legea! Atat de rau va pare de niste caini, dar de bietii oameni care stau prin canale ce ziceti? Radeti de ei, nu le dati nici un ban, iar apoi merge`ti si dati nu stiu cata carne, paine etc unor caini in loc sa le dai bietilor copii.

| fearlessss a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Vreau ca marile orase sa nu mai fie niste comune din cauza acestor caini``-Doar marile orase? Si alea mici sunt pline de caini la orice colt de strada si iti e frica sa mergi.
,, În mintea bolnavă a multor iubitori câinele maidanez atacă doar provocat. Ceva foarte eronat`` -total adevarat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru fearlessss):

Mă refeream la reședințele de județ. Măcar aici să se înceapă să se vadă un rezultat. Aici se face țara cel mai mult de râs întrucât municipiile au devenit niște comune din cauza câinilor vagabonzi, lucru foarte vizibil pentru niște orașe cu pretenții de grad european. Asta trebuia să înțelegi, nu că sunt eu selectiv.

| fearlessss a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda,am inteleshappy

| SatanLovesYou a răspuns (pentru fearlessss):

De unde stii tu ca eu n-am ajutat oamenii sarmani sau copii de la centrele de plasement? Nu, nu stii. Unii oameni comit crime? Vai, se pare ca tu vii de pe planeta Marte, sau ce? Putin iti pasa ca simt durere? Foarte bine, spune-mi unde locuiesti si vin cu drujba dupa tine. Sa te vad cum te pui in genunchi si incepi sa-ti ceri iertate, vrand sa-ti traiesti viata mizerabila in continuare. Si daca esti atat de... incat sa nu intelegi de ce cainii de pe strazi sunt in responsabilitatea noastra, atunci te rog sa te spanzuri (si sa-ti oferi corpul pentru stiinta, ca tot ai pomenit de aceasta). Oricum, discutie incheiata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

"Si daca esti atat de... incat sa nu intelegi de ce cainii de pe strazi sunt in responsabilitatea noastra, atunci te rog sa te spanzuri "

Adineauri ți-am argumentat chiar eu că e o inepție colosală. Câinele de pe stradă nu e în responsabilitatea nimănui cu excepția acelora care i-au adus în stradă și totodată și a acelora care îi iubesc numai în stradă, nu și acasă la ei. De ce mă faci tu pe mine iresponsabil(sau pe altcineva de aceeași părere) pentru că nu mă deranjează eutanasierea unor javre periculoase? Ok, măcar îi mai selectează, pe ăia mai blânzi oarecum îi ține ceva mai mult în adăposturi pentru a fi adoptați, iar pe cei agresivi îi extermină imediat...dar dacă nimeni nu se oferă(eu în niciun caz, n-am de ce, îmi ajunge un câine acasă, e scump și ăsta de întreținut) să-i adopte, singura cale de a scăpa de maidanezii de pe stradă = eutanasiere. Puneți mâna și adoptați toate javrele dacă țineți așa mult la ele, dar nu și la oamenii agresați degeaba de ele! Nu mai stați să lătrați pe Internet împotriva eutanasierii. Faceți ceva afară!

Într-adevăr, noi cei care dorim eutanasierea trăim o viață mizerabilă pentru că nu ne pasă de niște javre periculoase. Dar o viață mizerabilă nu putem avea din cauza javrelor care nu ne lasă nici să ieșim afară din casă.
Întotdeauna argumentele iubitorilor de maidanezi sunt ilogice, iraționale, patetice. Și au impresia că cei care sunt pro eutanasierii nu iubesc deloc animalele și că sunt chiar ei javre. Am o problemă dacă nu iubesc animalele periculoase? Fiarele nu sunt un atașament pentru mine!

Nu e normal ca maidanezii să umble laolaltă cu oamenii pe străzi! Acesta este un lucru de bun simț ce trebuie înțeles de toată lumea!
Unii vă comportați de parcă va dispărea toată rasa canină!

| SatanLovesYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am citit comentariul. Fericit/a? Tot nu sunt de acord cu tine. Sfarsitul "conversatiei".

| anonim_4396 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Adică ți se pare normal ca rasa umană să aibă vreo obligație/responsabilitate față de cea canină așa pur și simplu?

În fine, legea a fost adoptată. Urmează aplicarea și sper să vă băgați și voi mințile în cap.

Veniți numai cu acuzații false sau ipocrite, dar de soluții palpabile habar n-aveți! Maidanezii să rămână tot pe străzi sau la colțul blocului, nu?

| SatanLovesYou a răspuns (pentru anonim_4396):

In regula, in regula. Gata cu varsarea de ura asupra mea. Am inteles, ti se urca nervii la cap cand cineva nu e de acord cu tine. Bun.In legatura cu adaposturile, informeaza-te. Siiii, din nou, ignor jignirile aduse~
Romania a pierdut meciul cu Turcia.Js (just saying).

| anonim_4396 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

happy Nu sunt microbist. Cât despre problema maidanezilor, că doar contează mai mult, zic eu, măi, tot ceea ce am spus n-am spus-o cu o atitudine rece, deși așa pare, crede-mă că nu îmi place nici mie soluția. Viața e nedreaptă în general. Nu doar cu oamenii. Cu animalele e chiar mai des. Nervii la cap i se urcă altcuiva de pe acest site. Cineva care a avut grijă să mă voteze negativ la aproape fiecare răspuns. Cineva cu pseudonimul Shit Colours...cum o alint eu după nickname-ul original big grin Dar dacă nimeni n-are alte soluții! Gândește-te și tu! Toate țările fac același lucru! De ce nu vă pare rău când animalele se omoară între ele în junglă? Asta e natura! Selecția naturală!

| SatanLovesYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi vine sa ma dau cu capul de pereti! Macar sa fie adoptati o parte din ei...desi foarte multi o sa fie dezgustati de faptul ca sunt maidanezi. Eu voi incerca sa mai aduc un catelus la curte, daca se mai poate. Urasc cand nu se face nimic in prevenirea acestor evenimente (desi unora le aduce o placere sadica). Si totusi, in scurt timp vom revedea maidanezii pe strazi, daca ii "termina" pe cei prezenti, caci oamenii care au comis imensa greseala de a abandona caini pe straza o vor face din nou. Acestia sunt cei care trebuie pedepsiti aspru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Dar am zis eu să nu mai adopte nimeni? De-aia s-au făcut adăposturi. Acolo să rămână ăia mai blânzi. Dar nici acolo nu poate să-i țină pentru totdeauna dacă nu se găsesc noi stăpâni la timp. Nu avem de unde să facem adăposturi gârlă și cu o capacitate titanică. Așa se procedează peste tot de nu știu când.

Bine că vrei să te dai cu capul de pereți. Exact de pereții ăia cărora m-am adresat. Nu prea ai înțeles de fiecare dată unde bat.
Și da, evident că și oamenii trebuie să fie mai responsabili și să fie aspru sancționați dacă-s iresponsabili cu animalele de care au ales să aibă grijă. Dar până atunci avem nevoie de un reset ca să ne mai putem îndrepta. Altfel, după soluțiile astea mai lente (deci excluzând eutanasierea) în vreo câteva zeci de ani e timp destul pentru noi victime! Și asta se vrea evitat acum de urgență! Adică așa se speră. În mare parte ne-am obișnuit doar cu gălăgie pentru mass-media.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai aero, mai. Stau eu de ceva vreme in fata ecranului si ma gandesc la ce raspuns sa-ti dau. Ce te-ar linisti? Eu ti-am inteles punctul de vedere, mi-am bagat si steagul alb in ochi, the end.
Legea s-a adoptat, sper ca se va rezolva problema intr-un mod cat mai omenesc, nu fel si fel de moduri grotesti de a-i ucide. Adevaratii iubitori de animale vor adopta o parte din catelusi si vor avea grija de ei, iar restul - asta e, nu? In legatura cu vorbitul cu peretii, dupa cum am spus mai sus, am inteles ce vrei sa-mi spui, dar n-are rost sa ma razboiesc degeaba ( avand in vedere ca suntem pe TPU).
Voi trece in modul studios -BOOP-.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

„nu fel si fel de moduri grotesti de a-i ucide" - nu așa se pune problema legal, iar eutanasierea presupune o moarte fără suferință. Cine se abate de la asta e o jigodie care merită același tratament, deși va răspunde penal.

| MetalHead04 a răspuns:

Da.

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Eutanasierea nu ar fi o problema.Problema este ca ii ard de vii, le dau cu ranga in cap, ii impusca...asta e problema. Daca i-ar eutanasia ei nu ar simti nimic si nu ar fi o problema

| kidy00 a răspuns:

NU! happy

| Joker11 a răspuns:

Nu,nu sunt deloc de acord, e foarte periculos si grav.

| fearlessss a răspuns (pentru Joker11):

E periculos pentru cine?laughing Mare lucru..iei pistolu, tragi la cap si papa! e grav? Dc? Ca nu o sa mai moara copii?

| Wehrmacht a răspuns (pentru fearlessss):

Si dupa ce se aude "pac" si esti vazut langa un caine impuscat cine o sa intre la parnaie?

Răspuns utilizator avertizat
| RubikSD a răspuns:

NU.

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns:

NU

| deny2013 a răspuns:

Nuuuuu!

| deny2013 a răspuns:

Oricum vor fi eutanasiati.

| UnOmModest a răspuns:

Trei cuvinte: E-S-T-E O L-U-M-E R-E-A.

| AlexStoica98 a răspuns:

NU!
Decat sa ii eutanasieze mai bine le face adaposturi...

| fearlessss a răspuns (pentru AlexStoica98):

Deci..mai bine sa concumam nu stiu cati bani pentru adaposturi decat sa dea salariile mai mari!?

| minda23 a răspuns:

Nu, nu, nu, nu si nu!

| SteroidEdy a răspuns:

DA! Daca se fac Adaposturi se cheltuiesc mai multi bani si cum majoritatea nu sunt castrati(chiar daca au urechea marcata) o sa vina din ce in ce mai multi

| KillerBunny1500 a răspuns:

Nu!

| Adrian4123 a răspuns:

DA! De 1.000 de ori DA!
Un suflet de om valoreaza mai mult ca 100.000.000.000 de maidanezi!

(Saracul Ionut, Dumnezeu sa aiba mila de el!)

Ba oameni buni cum... sa ganditi asa? mai bine muriti voi ca niste caini? Asta e capitala Europeana? Sa nu poti iesi din casa de frica cainilor? Sa moara copii sfasiati de caini?!

| Paranormal12 explică (pentru Adrian4123):

Exact plus ca, copii sunt viitorul nostru, tarii noastre, nu caini.

| inna07 a răspuns:

DA

| Ejkoli a răspuns:

DA

| MikeyMinnieMouse a răspuns:

NU as fi de acoard sa ii omoare dar daca nu se mai gaseste nicio solutie DA! nu putem fi hrana cainilor