| WhatABeautifulDay a întrebat:

Teoretic vorbind, daca un copil plange seara foarte mult si vecinii sunt deranjati de asta, este vreo posibilitate sa cheme politia pentru deranjarea linistii publice? Adica exista vreo penalitate pentru parinti?

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu stiu daca pentru deranjarea linistii publice ar trebui sa vina politia, sau pentru faptul ca plange copilul ala mult (in caz ca deja trece ceva timp de cand plange) si nu il duce nimeni la un medic.
Eu stiu ca se spune ca e inuman sa amendezi un parinte caruia ii plnge copilul, dar asa foarte bine copilul ala poate sa fie pus in pericol sau grav bolnav de plange atat si parintii nu iau masuri.Deci pe langa linistea locatarilor e si vorba de binele copilului mai ales daca vecini stiu ca acea familie nu e chiar ce-a mai ok.
Eu aveam in vecini, in blocul de vizavi nu pe scara sau langa mine o fetita ce plangea muult frate de stateau oameni deja pe banca in fata blocului sau pe geamuri.Era vara si o caldura pe zi de muream toti si seara cand sa ne odihnim ca se racorea plange fetita da mult.A oprit-o cineva pe acea mamica tanara dupa vreo doua saptamani si i-a spus "ori te duci cu ea la medic ori chemam protectia copilului pentru ca acel copil nu e bine mai mult ca sigur in conditiile in care seara de seara timp de doua saptamani plange" si a plecat la medic si gata, s-a facut liniste.

| anonimg a răspuns:

Astfel de oameninu trebuie să dea naștere la copii. Da, părinții nu doar că vor fi amendați, dar riscă să cadă din drepturi. Asta dacă vecinii au răbdare și-i înregistrează în fiecare seară. Ori anunță autoritățile în fiecare seară până când aceștia vor trece la cercetări.

| Fatamuntilor a răspuns:

S-au vazut cazuri!
Daunazi s-a dat la stiri cazul unor parinti care au fost amendati pentru ca bebelusul lor plangea noaptea!
https://www.stiridiaspora.ro/......_5474.html
Si or mai fi cazuri!
Din punct e vedere moral nu ar trebui.

| Plato a răspuns:

Ma indoiesc ca pentru parinti, poate pentru vecinii care au sunat.

| xerxes1 a răspuns:

Exista intr-adevar si vecini dementi care ar face asta.
Daca iti plange copilul poti sa ii ignori linistita.Amenda primeste cine cheama politia de obicei.

| RobertMoon a răspuns:

Exista. Se numește deranjarea liniștii publice, nu contează dacă plânge copilul sau dai cu bormașina.

| Ensiferum a răspuns:

Exista un numar de decibeli de care depinde deranjarea linistii publice.

| Atim a răspuns:

Posibilitatea sa cheme politia exista, dar posibilitatea sa și vina politia nu prea. Planetele copilului nu se încadrează in deranjarea liniștii publice (indiferent de ora).