| anonim_4396 a întrebat:

Tichetele sau bonurile de masa se dau in functie de zile lucratoare sau cum? daca ai libere nu-ti mai da bonuri? eu am avut numai 10 ture lucrate luna trecuta si nu mi s-a dat nici un bon de ce?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legii tichetele de masa se dau numai pentru zilele in care ai lucrat.
Mai poate exista si situatia, stabilita prin contractul colectiv de munca pe unitate, ca nu se dau tichete daca nu ai lucrat un anumit numar de zile intr-o luna. Se poate ca esti in aceasta situatie, dar intereseaza-te la sindicat ori la personal.

regis
| regis a răspuns:

Tichetele sau bonurile de masa se dau cum vrea angajatorul, nu ii interzice nimeni sa dea unul pe luna sau 50 pe zi, dupa cum nu il obliga nimeni nici macar sa le dea. Asadar simplul motiv pentru care tu nu ai primit niciun bon poate fi simplul fapt ca asa a hotarat angajatorul, bineinteles atata timp cat nu aveti un contract cu privire la acordarea lor (firmele de obicei evita sa treaca bonurile in contractul de munca).
Statul doar scuteste de la impunere cate un tichet pentru fiecare zi lucratoare efectiv lucrata, pentru fiecare angajat. Sper ca nu e cazul sa explic diferenta intre a nu impozita si a obliga sau a interzice.
In concluzie, angajatorul nu iti poate da legal tichete de masa NEIMPOZITATE pentru zilele libere, ba mai mult, nici macar pentru zilele nelucratoare (sambete, duminici, sarbatori legale) in care tu ai fost la lucru.

| cornel a răspuns:

Se dau 2 bonuri maxim pe o zi lucratoarehappy

| johnyjohny2006 a răspuns:

Pai da se dau in functie de zile numai ca eu stiu ca se dau cu o luna in urma asa ca e probabil sa le primesti luna viitoare pentru cele 10 ture

| matraguna1 a răspuns:

Se da cate un bon/ zi lucratoare. Daca lucrezi intr-o luna 20 zile, a doua luna vei primi 20. Daca lipsesti o zi ...primesti a doua luna 19. Alte nelamuriri? happy

| matraguna1 a răspuns:

Revin cu mentiunea ca bonurile se dau pe luna in curs (in functie de numarul de zile lucratoare calculate pentru luna respectiva). Daca luna in curs are de ex 21 zile lucratoare, primesti la inceputul lunii 21 bonuri (daca luna precedenta ai fost prezent tot timpul la munca). Daca luna precedenta ai avut de exemplu 2 libere, vei primi pe luna in curs doar 19. Acum fa tu calculele necesare, cate zile ar fi trebuit sa muncesi luna asta si cate ai lipsit luna trecuta.

| vasy_8839 a răspuns:

Da, se dau numai pentru zilele lucrate, asa cum spui tu. legal asa este