| pitiku13 a întrebat:

TPU caut URGENT raspunsuri. lucrez la o firma de curetenie de 2 luni jumate si tocmai saptamana trecuta am semnat prelungirea contractului pe nedeterminat.eu vreau sa plec deoarece sunt diferente foarte mari intre angajati la locul de munca, unii muncesc si au salariul de 5 mil iar altii trag chiulul si au 8 mil net.problema este ca eu sunt la prima angajare cu deschidere carte de munca/contract de munca si la angajare patronul ne-a pus sa depunem demisiile in caz ca plec de la locul de munca si ne-a oprit si avansul in valuare de 330 lei ca si garantie a echipamentului de lucru. eu vreau sa imi bag preavizul de lucru si vreau sa stiu ce este de facut, imi pot baga preaviz daca am demisia deja depusa? mi-se mai da avansul care mi-a fost oprit la angajare ca si garantie a echipamentului de lucru? daca nu mi-se da toate acestea ce trebuie sa fac mai departe?
MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca ai semnat o demisie in alb, fara a specifica data. Va trebui sa treci data si, daca patronul nu renunta la preaviz, atunci va trebui sa lucrezi pe durata acestuia, atat cat este specificat in contractul de munca dar nu mai mult de 20 zile lucratoare, conform Codului muncii, republicat in 2011, citez:
"ART.81.(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţã a salariatului care, printr-o notificare scrisã, comunicã angajatorului încetarea contractului individual de muncã, dupã împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat sã înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dã dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probã.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de pãrţi în contractul individual de muncã sau, dupã caz, cel prevãzut în contractele colective de muncã aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrãtoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrãtoare pentru salariaţii care ocupã funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncã continuã sã îşi producã toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncã este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzãtor.
(7) Contractul individual de muncã înceteazã la data expirãrii termenului de preaviz sau la data renunţãrii totale ori parţiale de cãtre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fãrã preaviz dacã angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncã."
Daca predai echipamentul de lucru, la data desfacerii CIM, atunci trebuie sa-ti restituie garantia.
Daca nu rezolvi amiabil si legal toate problemele, te poti adresa instantei de judecata. Numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut o mica greseala, in primul rand carti de munca nu prea mai exista, si eu am primit-o pe a mea in plic acasa, pentru ca acum sistemul functuoneaza altcumva, in al 2-lea rand, nu iti dai niciodata demisia pentru ca asa zice seful, asta nu e o conditie care se pune cand intrii intr-o firma, iar garantii se retin numai in cazul in care ai gestiune, echipamentul de munca trebuie asigurat de catre angajator, si la plecare se returneaza, nu se retine garantie pentru echipamentul de munca!

| pitiku13 explică:

Scuze pentru micile greseli de ortografie:0