| 1999777999 a întrebat:

TPU...ce imi trebuie sa conduc un scuter?
De exemplu: cati bani, daca imi trebuie permis...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa poti circula legal pe drumurile publice varsta minima este de 16 ani. Daca scuterul se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) iti trebuie un certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera.
Daca este mai mare (motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW) atunci iti trebuie permis de subcategoria A1. Numai bine!

1 răspuns:
| unknownn a răspuns:

16 ani. Daca vrei sa conduci pe drumurile publice. Daca stai intr-un sat uitat de lume fara apa curenta si canalizare, poti sa ai si 7 ani ca nu te verifica nici dracu.