NOname
| NOname a întrebat:

Un act sexual cu un minor, chiar și cu acordul lui, este socotit drept viol, pentru că se consideră că minorul nu are discernământ și nu își poate da consimțământul.
În cazul îndoctrinării forțate practicate în școli (cu așa-zisul acordul părinților), unde cea violată este mintea fragedă și influențabilă unor copii, nu ar trebui să fie la fel?

134 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://jurnalul.ro/......86486.html

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......639829155/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......234894394/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......781473606/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......178073433/

| Alphawolf a răspuns:

Doar prin simplul fapt ca se face o obisnuinta a cuvantului "Dumnezeu" insemna indoctrinare. Obisnuinta este normalul. Si bineinteles, nu este scutit de acel cuvant nici "ateul" care refuza orele de "religie". Acel cuvant(obisnuinta lui), plus tot tam-tamul religios ii creaza chiar si ateului confuzii sau clipe de indoiala...

| fulgerul a răspuns:

Religia nu are ce cauta in scoli! Scoala nu are datoria si nici obligatia de a forma credinciosi, de orice apartenenta ar fi.Educatia religioasa revine familiei! Religia ca si materie obligatorie in scoala este o tampenie.Scoala are cateva obligatii, care pana la ora de religie are alte obligatii.Eu in locul Religiei, asi introduce, Codul bunelor maniere.Sunt ortodox insa nu ma deranjeaza sa lucrez cu un greco-catolic, musulman, etc.Religia prost inteleasa,o consider regretabila, incepand cu botezul chiar la noi, la ortodocsi.E o tema sensibila care daca va fi actualizata mereu, va duce la discutii interminabile, fara rezultat.Lasa-ti familia sa-si faca datoria si celor care vor sa-si schimbe religia sa faca ce vor.Scoala nu are nici o putere!

| Dumnezău a răspuns:

Nu e viol,violul e infractiune,ceea ce se face in scoli,in privinta orelor de "religie" pentru ca asa si este,a gresit Gaia in acea intrebare,e religie ceea ce se preda,fiind una singura,este,ce sa vezi,legiferat, perfect moral, perfect legal si bineinteles, kinderul vrea! Chiar daca el nu stie sa citeasca si sa scrie bine, iar discernamantul si constiinta sa sunt minime.Ca,deh,asa zic parintii.Vai,nu nu putem creste copilul un pagan!

| blueangel99 a răspuns:

Parerea mea legat de religia in scoli: saracii copii nu trebuie indoctrinati atata. Daca vor, sa mearga la biserica, daca nu, nu.
In plus, chiar ar trebui sa fie o materie optionala, sa nu se dea teme si alte prostii d-astea.
Si poate mai util pentru plozi ar fi daca i-ar invata istoria altor religii ale lumii, daca i-ar documenta despre altceva in afara de ortodoxie/catolicism, si asta ar trebui facuta de catre un agnostic, sau, in fine, o persoana cu punct de vedere neutru, nu de vreun preot sau unu de la teologie...parerea mea.

| M25M a răspuns:

Eh... mai conteaza detaliile cand vine vorba de religie. Oamenii nu cred intr-o entitate pentru ca se simt ei apropiati de acea zeitate, pentru ca o simt, pentru ca exista etc. ci pentru ca li se modeleaza mintea inca de tineri in a crede in Dumnezeu, prin povesti, dar cel mai mult prin frica. Frica fata de un observator atotputernic care iti vede orice fapta si isi noteaza in carnetelul negru atunci cand o dai in bara te poate baga in sperieti, copil fiind, cand auzi ca pe baza faptelor tale s-ar putea sa suferi o eternitate.
Poate ca viol este un termen cam dur, dar cred ca este folosit bine. De ce? Pentru ca se violeaza libertatea de a alege si ni se baga cu forta pe gat religia si implicit credinta.

| NOname explică (pentru M25M):

Corect!

De la atâta religie (confundată cu etică), care îi ține pe copii în frică, incapabili să gândească și să se exprime liber, mulți vor avea nevoie de consiliere psihologică...

| guardian18angel a răspuns (pentru NOname):

Sper ca nu e impotriva regulilor, dar vedeti si asta: http://www.tpu.ro/......a-oricine/

Pe mine, ca tinerel la varsta de 22 de ani, ma intereseaza religia in scoli, dar nu atat de mult ca si subiectul descris in link-ul mai sus.

Am trecut peste ore, mai lipsind de la scoala, mai tolerand ceea ce preda tovarasa profesoara ca si simple texte epice, povesti... si asa mai departe.

Mi-ar face placere daca ai arunca o privire pe la intrebarea mea :) sincer...

| NOname explică (pentru guardian18angel):

Îmi pare rău, guardian18angel, dar nu ai nimerit persoana potrivită.
1. Nu sunt o persoană religioasă.
2. Îmi displac nunțile în general (sau cel puțin cele tradiționale din România). Nu le văd rostul.
O nuntă perfectă pentru mine, dacă ar fi să fie una, este...noi doi și marea. Atât. Restul e în plus.

| guardian18angel a răspuns (pentru NOname):

Nici eu nu sunt, dar romantismul n-ar trebui sa fie exclus din viata noastra happy insa mi-ai raspuns la intrebare destul de bine si asa, multumesc.

| NOname explică (pentru guardian18angel):

Dacă o sală plină de oameni cu măști pe fețe, care abia așteaptă să plece acasă, tradițiile bizare și o mireasă și un mire stresați și chinuiți, deși chipurile este ziua lor cea mare și ar trebui să fie cei mai fericiți, tu numești "romantism", atunci da, nu sunt romantică.

| guardian18angel a răspuns (pentru NOname):

Mnu... nu la asta ma refeream, dar nu conteaza happy sunt sigur ca ai priceput ce vroiam sa spun...

| mixxjim a răspuns:

Uitandu-te in jur, pe strada, aici pe site, oriunde, chiar ti se pare ca respectivele ore/respectiva materie a produs efecte? mie sincer nu happy stii ca multi copii si parinti prefera sa faca acele ore pentru ca pot lua usor niste note/medii mari care sa le salte mediile mai putin bune de la alte materii? afla lucruri acolo, afla ca exista anumite lucruri, mie mi se pare ca stiu destul de bine sa discearna ce fac cu informatiile respective. sunt si unii care o apuca pe acea cale, la fel cum sunt unii care se dedica fizicii, sau limbilor straine, sau oricarei alte materii, si cred ca ar fi apucat aceeasi cale, mai devreme sau mai tarziu, cu sau fara ore in scoala. mie mi se pare mult mai grav faptul ca mult prea multi termina liceele si nu stiu nimic, din niciun domeniu, nici carte, nici meserii, si ca oricum nu au unde munci in aceasta tara...

| NOname explică (pentru mixxjim):

Permite-mi să te întreb: ai citit toate comentariile de până acum și ai vizionat toate înregistrările video?
Intri des la "Religie"?

Dacă răspunsul este "nu", îți înțeleg poziția.

| vitbsk a răspuns (pentru NOname):

Cea mai mare manipulare este învăţământul de la 5 ani.
O istorie a religiilor studiată într-un singur an nu mi se pare corectă deorece, copii vor avea o stare de confuzie pentru că nu pot înţelege şi asimila tot într-un timp atât de scurt.
Atunci chiar vor fi creiere spălate.
Este dreptul fiecărui părinte să-şi îndrume copilul spre confesiunea din care face parte.
Adică de ce să studieze în manieră ecumenistă, la grămadă dacă părintele a găsit adevărul într-o confesiune?
Copilul poate studia o confesiune şi mai apoi pe măsură ce creşte poate alege să studieze şi altele.
Nu mi se pare corect ca un copil să aibă o materie în minus pentru că aşa s-ar încuraja chiulul copiilor.
Dacă tot nu face religie pentru că părinţii sunt atei, să facă altă materie notată, sau o oră în plus de sport, nu să plece acasă.
Am văzut că tot faceţi apel la dreptul de a alege.
Pentru a putea alege copilul trebuie să cunoască dogmele religioase, NU doar teoriile ştiinţifice, care atenţie: rămân nişte teorii care necesită tot o credinţă subiectivă pentru a adera la ele.
Eu când eram în liceu am studiat la religie şi marile religii ale lumii.
Iar profesorul era un om de nota 10* nu ne certa, nu discrimina alte confesiuni, nu dădea note mici din ură ca să strice mediile, ci evidenţia elementele pozitive.
Aborda o gândire critică în faţa superstiţiilor şi a exagerărilor şi
îmbina pedagogia fină cu umorul şi exemplul personal.
Probabil dacă l-aţi fi cunoscut aveaţi altă părere despre profesorii de religie pentru că NU toţi îndoctrinează.
Dumneavoastră vă centraţi pe religie dar, uitaţi esenţialul şi o istorie modificată şi nişte manuale de română în care sunt poemele unor mediocrii pot fi o îndoctrinare şi o manipulare a copiilor.
Împotriva lor de ce nu protestaţi?

| mixxjim a răspuns (pentru NOname):

E bine ca macar tu mi-ai inteles pozitia, ca eu n-as putea spune clar care este happy nu stiu ce o fi mai rau, ca acum le indeasa cu forta niste informatii in cap sau ca altadata nu aveai voie nici macar sa privesti spre o biserica, prentru ca riscai sa fii exmatriculat? cum o fi mai rau, ca rubrica religie e plina de comentarii si intrebari de la persoane care se considera "atei" dar care stiu in cele mai mici detalii multe chestii din religie? ce sa inteleg, ca orele acestea fac in egala masura ca multi sa se indeparteze de credinta tocmai pentru ca li se impun anumite lucruri? habar n-am, cine-s eu sa judec? singurul lucru care mi se pare cu adevarat grav, dupa cum am spus, este ca nu mai au unde munci, ca nu mai are lumea cu ce-si trata chiar si o banala raceala si mor de la complicatii pentru ca... merg la moaste, se calca in picioare pe acolo... pentru ca nu mai au unde munci si de unde castiga banii necesari traiului. indobitocirea mare se face la nivel general, prin forta lucrurilor, din disperare ajunge lumea la biserici si "credinta", nu neaparat pentru niste ore de la scoala. nu stiu cum vor evolua lucrurile, acum consider ca nu mi-as lasa copilul la acele ore si nici nu m-ar interesa ce ar spune profii sau directorul, sunt genul care ma bat sa obtin ce vreau. se pierde din vedere ca oamenii pot avea si alta religie decat cea crestina/ortodoxa, religii la fel de puternice si poate chiar mai vechi, nu trebuie ca un copil sa invete crestinism la scoala doar pentru ca se intampla sa existe aici si acolo. habar n-am ce se intampla, in tara asta nimic nu iese bine, oricat de bun ar parea initial sau de departe fiecare lucru in parte. Spun toate astea pentru ca discutia e la rubrica de social, daca era la religie cred ca era si mai interesanta, ai avea si opinia "celeilalte" parti, nu vrei s-o publici si acolo? Ar fi tare interesant de vazut si opiniile de acolo happy noapte buna!

| NOname explică (pentru mixxjim):

Inițial așa am și intenționat, s-o postez la "Religie", însă am realizat că întrebarea se leagă mult mai bine de "Legislație, Politic & Social". Plus, aici doresc discuții strict la subiect, nu polemici interminabile despre existența și nonexistența lui Dumnezeu sau citate din Biblie (cum des se întâmplă la astfel de întrebări din categoria respectivă).
Și oricum, aici este binevenit oricine, cât timp păstrează limita bunului simț și nu este în afara subiectului.

Este interesant răspunsul tău, mixxjim. Mulțumesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns:

Cred că exagerezi în legătură cu violarea minţii fragede a copiilor.Cadrul didactic are menirea de a forma şi iniţia copilul conform cu normele impuse de societate.Cât despre orele de religie, nu cred că se discută numai despre ortodoxism, ci despre toate religiile lumii, dar asta se face treptat.Pe mine nu m-a îndoctrinat nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt se numeste corupere de minori, nu viol. Nu-i nimic, omul cit traieste invata. Si da, orele de religie din scoli nu sint necesare. Avind in vedere ca revolutia a adus nu numai libertatea cuvintului si democratia (gresit inteleasa de altfel), ci si libertatea religioasa si orice credincios poate merge liber, din proprie vointa, la biserica, moschee, sinagoga sau mai stiu eu care templu. In plus de asta, scolile nu acopera toata paleta de culte religioase si nici nu ar avea fonduri suficiente sa faca asta. Mi se pare mai mult un fel de a ne scarpina dupa ureche cu mina cealalta, ca sa nu spun ca e un fel de a te obliga sa studiezi o anumita religie, in defavoarea celorlalte.

| doc69 a răspuns:

Nonlicet bovis quod licet Jovis.Fie legea buna sau rea ea trebuie aplicata.Se poate schimba cu peste 150000 de semnaturi din mai multe judete...nu mai stiu exact numarul.nu inteleg exact la ce indoctrinare te referi insa, principial, orice parinte responsabil poate lua atitudine.Este o problema de sistem.Si drumul spre iad e pavat cu intentii bune.un act sexual cu un minor cu acordul lui nu este socotit viol, se considera ca a fost manipulat minorul.De la 10 ani minorul are discernamant.

| stpu a răspuns:

M-as bucura daca ai recunoaste ca exagerezi foarte mult.
Care indoctrinare fortata practicata in scoala? Cand esti la scoala iti tine cineva pistolul la tampla? Te leaga? Te bate? Unde esti fortat? De cine? Daca e obligatoriu, nu inseamna ca e fortat. E obligatoriu si sa respecti legile, dar nu te forteaza nimeni s-o faci.
Ba chiar ai de ales: vrei scoala sau nu vrei. Nu-i pasa nimanui ce decizie iei. Sa stii ca profesorii pentru un salariu de 1000 de lei nu vor plange un elev ca nu are scoala, si nici atat nu vor sta sa te forteze. Exagerezi! Fiecare profesor vine si isi face treaba pentru care este platit. Conteaza foarte mult cum fiecare parinte isi "modeleaza" copilul acasa. Aici n-are voie sa intervina nimeni. E treaba acelui parinte.
Domnisoara, domnisoara(sau doamna?) din spatele monitoriului nu se vede realitatea. Oare de ce ar trebui mie sa-mi pese de credinta cuiva? Credinta sau lipsa credintei te face mai destept, mai inteligent, mai norocos? Deci eu sunt un inchis la minte, rupt de realitate, am o minte violata si am fost fortat toata viata mea. Asta pentru ca am o credinta. Smecherie! laughing
Si o ultima intrebare, asa ca sa adorm linistit: De ce n-ai pus-o la categoria Religie? big grin

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Întradevăr îî îndoctrinează pe copii la predarea orelor de religie. Eu personal sunt atee şi la ora de religie ma îndoctrinat aşa de mult nu mai sunt. rolling on the floor
Prosti!
Nu îndoctrinează nimeni pe nimeni.

| Kosuchin a răspuns:

@ardnaxur
Multumesc pentru ca m-ai lamurit.Inteleg acum teama directoarei si stiu cum sa abordez problema maine.

| Kosuchin a răspuns:

:Revin cu un update la situatia mea:

Bai nu m-ar lasa in veci asta! Am avut o mica discutie astazi in biroul ei.Am intrebat-o de nenumarate ori de ce imi respinge cererea si de fiecare data a ezitat a-mi raspunde.I-am explicat clar si politicos ca doctrina ortodoxa si dogmele sale nu mai sunt de mine si ca am alte opinii despre viata. Mi-a dat-o cu istoria poporului care e crestin si a facut apel la autoritate aducand-ul in discutie pe Newton.A insistat ca multi se intorc dupa perioada de ratacire si i-am zis ca daca asa va fi cazul, ma voi intoarce si eu, da' lasa-ma dom'le sa scap naibii de ora asta pe care nu o agreez.Mai ca i-am sugerat ca sunt homosexual doar sa ma lase naibii in pace.Dar bomba cea mare a venit dupa ce am intrebat-o ce parere are despre homosexuali.Mi-a zis ca sunt o anomalie, impotriva firii...etc deci da m-am f**** pe romaneste.Nu are nici un temei legal pentru a-mi respinge cererea.Desi ii impartasesc cunostintele mele despre religii si interesul pentru religiile vechi ea tot ma priveste cu inferioritate si ma considera "oita cea neagra " care trebuie readusa in turma.Si tonul acela zambitor o da de gol.Imi zice ca fara credinta nu se poate nimic, eu i-l dau exemplu pe Mark Zuckerberg, ea o da " nu e vorba ca nu folosim doar pentru ca... ". Femeia asta chiar crede ca detine adevarul absolut despre existenta cand in realitate nimeni nu-l detine.Chiar crede ca ma poate readuce pe calea cea "dreapta" cand eu am renuntat la o astfel de gandire de mai bine de trei ani.Profesorul nu este lovit cu nimic, orarul nu trebuie modificat, nu este nici o munca birocratica in plus.I-am zis clar ca nu voi spune nimanui despre asta, nici macar colegilor.Ea tot spera dar spera in zadar.Nici nu pot s-o mai mint zicandu-i ca imi schimb cultul acum.Asta e un fel de sfintenie exagerata, "Nihil sine Dei", sau cum vreti s-o numiti.De 11 ani fac religie si m-am saturat. Daca mai trebuie sa recit o data simbolul credintei, cu mainile impreunate si cu predominantul sentiment de submisiune am sa innebunesc.
Asta e o chestiune privata si ea se baga unde nu-i fierbe oala. Asta e, stereotipic roman, ce sa mai fac...

| NOname explică (pentru Kosuchin):

E cumplit ce povestești, Kosuchin.

Listează pentru mâine răspunsurile de aici și legile lăsate de Ioandelasal și prezintă-i-le directoarei. Nu are nici un drept să-ți impună cu forța convingerile ei religioase și nici să te oblige să frecventezi orele de religie, care prin legislație sunt facultative.

Subiectivitatea ei a depășit toate limitele...
Nu are nici un drept să facă ceea ce a făcut. Dacă trăiam într-o țară ceva mai civilizată, puteai s-o dai în judecată.

Listează-i legile, informeaz-o (dacă singura n-a putut) și dacă nu își schimbă atitudinea, spune-i că o să trimiți o scrisoare la Ministerul Învățământului (să-ți aprobe ei cererea, dacă ea nu vrea!).
Să vezi atunci ce repede o să-și facă meseria...în loc să facă pe pastorul școlii.

Când mă gândesc că trăim în secolul XXI, sincer, nici nu-mi vine să cred că sunt nevoită să dau sfaturi în legătură cu astfel de probleme...
În epoca modernă, pare de neconceput...

| Kosuchin a răspuns (pentru NOname):

Nu are rost =/. Ea cunoaste legile ...Aici e vorba de subiectivismul ei exagerat, cum spuneai si tu.Fiind crescuta in spiritul crestin-ortodox ea considera ca are datoria de a impiedica "tinarul vlastar" sa apuce calea pierzaniei si este in stare sa incalce dreptul meu constitutional[Legea] pentru binele "mai mare". Atat de adanc este inradacinata religia in mintea ei, avand in vedere ca are aproximativ ~50 de ani.
De fapt eu percep opozitia ei mai mult ca pe un mecanism de aparare.La urma urmei universul ei are reguli fixe si este centrat in credinta crestin-ortodoxa.Prezent unui element variabil ca mine ii perturba acest univers si astfel incearca sa ma "stabilizeze", pentru a nu-i risca destramarea.Hai ca deviez si o dau in filozofii... maine ii voi spune ca retrag cererea dar nu inainte de a ma juca putin cu psihicul ei si a-i injecta virusul indoielii >=].
Iti apreciez ajutorul. Sper sa dau numai peste oameni ca tine cand voi pleca de la liceu.

| NOname explică (pentru Kosuchin):

Ești foarte înțelept pentru vârsta ta. Ai remarcat foarte bine: îi zgudui realitatea ei imaginară - efectul secundar al anilor de îndoctrinare - așa că încearcă să te sedeze, ca să nu-i perturbi liniștea și credințele...

Mi-a făcut plăcere să stăm de vorbă.
Regret că ești nevoit să treci prin asta. E nedrept. La vârsta ta ar trebui să ai alte preocupări, nu să înfrunți prejudecățile, fanatismele, fărădelegea și discriminarea.
Dar dacă tu consideri că nu merită să lupți, înseamnă că ai motivele tale ca să crezi asta și nu o să te îndemn să faci altceva.
Succes... orice ai alege să faci.

| Kosuchin a răspuns (pentru NOname):

Multumesc. Recunosc ca si eu as vrea sa merg pana la capat si sa vad rezultatul. Insa la mine e vorba de o cauza pierduta. Cel mai important lucru de care tin cont este locul unde traiesc.Desi oficial apare pe harta ca oras in realitate este un sat, si ca structura si ca mentalitate.Realitatea adevarata este cea privita din prisma religiei aici.Deunazi am vazut un anunt in care scria ca va fi adusa o "icoana facatoare de minuni" pentru cateva zile la una dintre bisericile din regiune.Paradoxal toti sunt crestini formali.In fine, 10
luni mai am de asteptat si pe urma voi putea spune adieu liceului ^_^.

| DarinaLove a răspuns:

Daca acel minor a facut-o cu buna stiinta, eu spun in mod subiectiv ca este imposibil, dupa definitie, sa-l consideri drept viol.Semnificatia violului este contrariul subiectului explicat.

| Cocochannel a răspuns:

Este exact ceea ce spui, un viol.Programa asta de religie nu a fost gandita deloc.Fiecare preda dupa capul si mintea lui si fara prea multe verificari din partea celor in drept.In loc sa faca indoctrinare ar putea foarte bine sa inceapa cu ABC-ul fiecarei religii, si anume sa invete copiii valorile fundamentale (axiologice) ale tuturor religiilor si confesiunilor.Sa le insufle ideea de bine, adevar, frumos samd.S-ar portivi mult mai bine, si pentru toti-indiferent de confesiune-decat ideile poate preconcepute si interpretate de catre niste persoane cu pregatire indoielnica.