NOname
| NOname a întrebat:

Un act sexual cu un minor, chiar și cu acordul lui, este socotit drept viol, pentru că se consideră că minorul nu are discernământ și nu își poate da consimțământul.
În cazul îndoctrinării forțate practicate în școli (cu așa-zisul acordul părinților), unde cea violată este mintea fragedă și influențabilă unor copii, nu ar trebui să fie la fel?

91 răspunsuri:
| AlliCeAntrax1 a răspuns:

Ba da. Teoretic, daca parintii sunt atei, poti face o cerere ce are ca scop neparticiparea la orele de religie. Practic, asa ceva nu prea se poate...

| NOname explică (pentru AlliCeAntrax1):

De unde am pornit...
http://www.tpu.ro/......ina-2.html

Părinții își trimit copiii la orele de "Religie", însă ceea ce se predă la noi cel mult poate fi numit "Creștinism" sau "Ortodoxism". Cu alte cuvinte, se face o îndoctrinare forțată și convertire la o religie, pe care copilul poate n-ar fi ales-o în mod normal, dacă era la curent cu toate opțiunile și dacă o religie nu era favorizată față de celelalte de către profesor (popa).
În opinia mea, este tot un fel de viol.