| BeingSelfless a întrebat:

Un angajator angajează pe cineva în program part-time, dar îi spune celui nou că va lucra full time, ca un coleg asistent, pentru că nu mai are locuri sau buget pentru full-time, totuși cu beneficiile care intră în contractul de part-time.

Este caz să fie raportat undeva?
Angajatul nu este obligat să accepte, dar cred că această practică trebuie raportată undeva. Are multe locații unde angajații lucrează după un astfel de program "din pix".

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate reclamala ITM si sa solicite sa-i plateasca ore suplimentare pe diferenta de ore dintre contract si 8 ore pe zi.