Întrebare recomandată | DSmiley a întrebat:

Un prieten a condus o masina si are 16 ani, ne-a prins politia si asta nu a oprit la semnul politistului in fine nea-u prins si ce Poate sa ii faca?

Răspuns Câştigător
| kazmir a răspuns:

IN calitate de avocat, raspunsul corect este dosar penal si inchisoare cu suspendare pana la 18 ani, si apoi 3 ani cu executare pana la 21.
Probabil la 20 va fi eliberat

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietenul tau a comis o infractiune si o contraventie. Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"ART.86.(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care incredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1) sau (2)..."
O sa-i faca dosar penal si va trebui sa plateasca si amenda pentru contraventie, este de la 280 lei la 350 lei.
Pentru infractiune, in cel mai fericit caz, o sa-i fie aplicata o amenda administrativa de pana la 1.000 lei de catre procuror, dar se poate sa fie si condamnat penal, avand in vedere faptul ca nu a oprit, caz in care pedeapsa o sa fie cu suspendare.
Mai mult, asa cum prevede art. citat o sa aiba dosar penal si persoana care i-a incredintat masina (proprietarul masinii).

| alessia5158 a răspuns:

Prietenul a comis o infractiune, fapt pentru care se intocmeste dosar penal atat lui cat si celui care i-a incredintat masina ---citeste art.78, alin. 1 si 3 din Codul Rutier :http://www.adi-star.ro/Html/Regulament_Cap6.html

| BogdanDeva a răspuns (pentru alessia5158):

Ca sa scape de dosar penal, cel care ai-a incredintat masina, poate sa declare ca i-a fost sustrasa(furata), dar ii mai pune vreo 3 si 7 ani minorului pentru furt calificat. In acest caz va intra si Colegul acestuia pentru complicitate la furt calificat, tainuire si favorizarea infractorului cu o pedeapsa intre 3 si 5 ani de inchisoare cu suspendare(daca nu a mai avut antecedente).

Copii din ziua de azi... sad

| darrio2007 a răspuns:

Dosar penal atat lui cat si parintilor.

| BassHunter13 a răspuns:

Dosar penal, amenda +Suspendare vreo 5 ani de la dreptul de a mai conduce! Adica el nu mai poate sa faca scoala la 18 ci la 23winking

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dosar penal gras si lui si detinatorului masinii, daca n-a fost furata, puscarie de la 18 ani, Amenda mare, suspendarea dreptului de aconduce pe o perioada determinata de politie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Români dobitoci, asta sunteţi. Ăla e dobitoc pentru că nu respectă regulile şi tu eşti dobitoc pentru că, fiindu-i prieten, nu i-ai spus animalului să termine cu prostiile. Felicitări, vă meritaţi soarta, sper să vă vadă părinţii doar în zilele de vizită, când vă aduc portocale şi Fluocinolon pentru fisurile anale.

| Liviucu a răspuns (pentru anonim_4396):

+ cele nazale. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviucu):

Toate cele în cauză, că ăştia tineri şi cu fapte mai "moi" sunt preferaţii veteranilor laughing

| Liviucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Right. Bai daca vrei sa conduci o masina neaparat, faci niste ture la tara sau undeva pe un cartodrom parasit dar nu in oras...
Copii de astazi chiar sunt inconstienti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviucu):

Corect. Şi fără vreo urmă de respect faţă de viaţă şi lege. Că viaţa lor era prima la mijloc.

| BogdanDeva a răspuns (pentru anonim_4396):

A lor era la fel de importanta atunci, ca si acum, ca si cand se vor uita la soare de la racoare. Eu sunt mult mai ingrijorat de viata celorlalti participanti la trafic. Puteau sa moara oameni nevinovati. Daca-i prindeam, prima data chemam vreo doi golani sa-i bata bine, sa inteleaga ce au facut si abia apoi treceam la formalitati... Poate dupa ce scapa se mai coc la minte. Oricum viitorul e distrus. Dar ce nevoie au ei de viitor?

Stima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdanDeva):

Ai absolută dreptate. Contau mai mult eventualii nevinovaţi care cădeau pradă animalelor astea. Corect.

| HappyGirl4 a răspuns:

rolling on the floor daca nu aveti varsta necesara de ce mai conduceti

| BogdanDeva a răspuns (pentru HappyGirl4):

Poti la fel de bine sa ai 60 de ani. Daca nu posezi permis de conducere pentru acea categorie de autovehicul, indiferent de varsta, legea e aceeasi. Sper ca ai inteles ideea...

| HappyGirl4 a răspuns (pentru BogdanDeva):

Am 12 ani nu prea ma intereseaza

| klimassan a răspuns:

Pai este un act penal si e posibil sa ia inchisoare.Din cate stiu de la 16 ani se intra la parnae

| nycu98 a răspuns:

Dosar penal nu mai are voie sa conducatimp de 5 ani si amenda
(da dc o condus fara permis si la 16 ani?)

| XxcasianxX a răspuns:

Da ce tip de masina a condus prietenul tau, deoarece ca la 16 ani poti conduce o masina mai mica de tip broscuta fara permistongue

| BogdanDeva a răspuns (pentru XxcasianxX):

Pana pe 19.01. 2013 mai pti conduce fara permis autovehicule care prin constructie nu depasesc viteza de 40 km/h. In acesat caz conducatorul auto trebuie sa faca dovada absolvirii unui curs de legislatie rutiera. Acest curs este de fapt preexaminarea de intrare in examen pentru cei care au absolvit scoala de soferi. Si cam tarziu dar bine au venit si aceste modificari ale legii la regimul circulatiei.winking

| Puiu95 a răspuns:

Nu cred ca prietenul tau va conduce curandlaughing)

| Geneugeng a răspuns:

Daca masina este si furata(parinti/rude) e mai gravhappyoricum de condus prea curand nici o sansa