| motanu a întrebat:

Unde credeti voi ca se indreapta societatea romaneasca? va intra romania in faliment?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Trezirea, Romania! :! big grin Ne plangem ca statul n-are bani, dar de unde naiba sa-i aiba, shame on you daca n-are grija nici de cei putini (imprumutati (banuiesc)), care i-au mai ramas?!? oh go on Spre exemplu, astazi pe la 5:30-6:00 dimineata, cand afara de mult era lumina (nici chiar soare de amiaza, dar se vedea totul mai mult decat perfect laughing ) si imaginati-va uimirea si indignarea mea, cand am vazut ca in oras toate luminile erau aprinse! angry Parca era un brad de craciun. laughing Incredibil, cata ignoranta, iresponsabilitate, prostie, cata risipa nejustificata se face zilnic! at wits' end De toti acei bani, consumati aiurea pe curent electric, pentru iluminarea unor strazi iluminate deja (de mama natura oh go on laughing ), lejer puteau sa se plateasca pensiile si salariile catorva mii de romani, cu atat mai mult, cu cat in toate orase mari din Romania se intampla acelasi lucru. Apropo thinking, stie cineva, unde as putea sa fac o sesizare in aceasta privinta? confused Ca daca si maine dimineata voi vedea, ca idiotii astea ilumineaza strazile, cand e lumina afara, cred ca voi innebuni de draci! at wits' end crying
Trebuie sa facem si noi ceva, nu doar sa dam vina pe politicieni, cei drept, nefolositori in mare parte, dar pe care majoritatea dintre noi le-a ales si acum ne este foarte comod, ca avem pe cine sa dam vina. Si subliniez, nu ii apar, n-am nici o treaba cu politica, ci doar spun, ca si noi, romanii de rand, suntem raspunzatori de ceea, ce ni se va intampla in viitor, si trebuie sa nu stam si sa asteptam vreo minune (stiti si voi ca minunile ne cam ocolesc tara laughing ), ci sa actionam, fiecare cum poate, cum stie mai bine! Incepeti cu lucruri marunte, nesemnificative la prima vedere, si in timp rezultatele vor aparea si ele!winking Dar in primul rand trebuie schimbata atitudinea, aceasta mentalitate "condamnatilor la moarte" laughing oh go on! Daca cu totii ne asteptam la un esec sigur, cum naiba sa mai "dam mana" cu succesul?! Nu mai fiti atat de negativisti si faceti ceva bun pentru tara noastra, trebuie s-o "resuscitam" pana inca N-A intrat in "coma"winking, ea chiar merita, si sa stiti ca PUTEM daca VREM! thumbs up

P. S. nu ne ajuta cu nimic doar sa ne intrebam, daca ne va atinge sau nu falimentul, trebuie sa si incercam cu toate fortele sa-l prevenim! @andy646, datorita intrebarei tale, s-a deschis un subiect foarte important, care merita toata atentia noastra, a romanilor. Multumesc! big grinbatting eyelashes

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus, eu cred ca, in prezent, suntem aproape de prapastie, dar sper ca ne vom opri rostogolirea si o vom apuca pe calea buna. Nu cred ca Romania va intra in faliment, dar multi romani vor intra.
S-auzim numai de bine!

| Hombre a răspuns:

Spre ceruri. Odihnesca-se in pace, amin.

| EUSIATIT a răspuns:

Vom ajunge o tara de hoti adica dac te vei duce la bancomat sa ti scoti 10 ron iti va da in cap sa tii ia sau vei cumpara o piine vei ramiine fara ea. vai de noi si de viata noastra. razboi civil ne paste.

| Marcian a răspuns:

Va intra daca nu vine Mugur Isarescu pe postul de premier.Altcineva nu ne mai poate salva.

| Poinsettia a răspuns:

Eu am zis acum ceva vreme ca anul viitor pe vremea asta vom fi in situatia Greciei. Raspunsul mi-a fost considerat "Stupid". raised eyebrows
Salariile sunt scazute cu 25%, anul viitor s-a spus ca e posibil sa se scada cu inca 30%. Acum vi se mai pare raspunsul meu de-atunci stupid?winking

| trabardie a răspuns:

...cu siguranta spre anarhie.Cred ca deja este in colaps, din pacate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii intrebi pe cei care stau toata ziua pe forum, in loc sa puna mana la munca sau sa invete? Dinspre partea lor...in spre nicaieri!

| ~p!$iii~ a răspuns:

Cu un presedinte ca Basescu cu siguranta ca vom intra in faliment!

| bxr20 a răspuns:

Daca guvernul asta nenorocit nu capituleaza, DA! Si o tara in faliment nu prea mai merge condusa democratic, deci sunt riscuri mari. Mai pune punct, asta e, sa preia altii mai buni. happy

| jeorje33 a răspuns:

Poate nu dar nici bine nu ne va fi