| AndreiDns a întrebat:

Urgent, cineva care cunoaste foarte bine legile și codul penal! Vreau sa ma angajez ca șofer la un baiat care are un microbuz cu care trebuie sa transport persoane (prieteni, rude, cunoștințe de-ale lui) din România in Germania și invers. Nu are firma de transport, pur și simplu transporta persoane și le ia bani. Acest baiat este mai "golănaș "așa de fel și ma gândeam ca se poate sa ascundă droguri in mașina pe undeva, camuflate, nu stiu și sa ma trimită pe mine cu ele in timp ce transport persoane. Întrebarea mea este : Dacă cumva se ocupa cu asta și ma oprește poliția și le descoperă, având in vedere ca el nu are firma de transport si nu am cum sa dovedesc ca sunt doar un angajat, ce se întâmpla, ma arestează pe mine? Și încă ceva : pot fi acuzat și de trafic de persoane?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dacă ești angajat și se găsesc la tine în mașină droguri ești cam în aceeași situație. Dar de ce nu este bine să lucrezi așa, mai ales cu un golănaș, cum zici dta. Mergi în străinătate lucrănd pentru el fără acte.Să zicem că ți se fură mașina. Cum poți dovedi acestui angajator că mașina ta a fost furată și nu ai făcut tu altceva cu ea? Ce o să îți facă el când te întorci fără mașină? Sunt foarte multe situații periculoase și complicate când te deplasezi mai ales în străinătate, la care legea nu te apără, dacă lucrezi la negru, pentru care nu ești acoperit. Astfel eu recomand cât poți calea legală. Dacă nu, devii fiul ploii și al primejdiei. Nu merită banii câștigați, riscurile la care te supui.

| Werrich a răspuns:

Și vrei sa îl cucerești pe băiat ca să îți dea mașina?

| Werrich a răspuns:

Cea mai vizitata categorie este "Adolescenţi", are 630.282 întrebări. Eu zic ca e mai mult decat 275.000 cat are "Dragoste si sex" happy

| Valentina8 a răspuns:

Nu sunt o experta in domeniu insa e logic ca vina totala va fi a ta! 1- Ai specifica clar ca lucri la negru, ceea ce este deja o problema
2-transporti persoane de la un loc la altul dar nu o poti dovedi caci nu exista o firma/contract
3-te mai prinde si cu droguri ai belit *** laughing
Eventual daca vrei sa ajungi in inchisoare in mod sigur fara scapare nu ezita sa te duci! laughing

| AndreiDns explică:

Mulțumesc Pt răspunsuri, mi-am dat seama ca nu este deloc o idee buna așa ca am renunțat la ea!