| SonicAndrei a întrebat:

Urgent! Până duminică 15 martie trebuie să trimit un film la TIFF, am voie să folosesc nume reale? Adică să zic că prezint „Știrile PRO TV" sau „TVR 14"? E o parodie, dar am voie să folosesc nume de companii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

E in regula asa cum ai exemplificat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In parodie nu se folosesc nume reale, in caz contrar ai putea fi actionat in judecata, pentru prejudicii produse firmelor sau persoanelor fizice.

| SonicAndrei explică (pentru Ioandelasal):

Păi nu mi-am bătut joc de ele, doar le-am menționat. Dar dacă scriu în loc de „ProTV" „ProVT". Nu există televiziunea asta. Dar „TVR 14" (sau „VTR 14", nu există mai mult de TVR 3)? Apoi am mai inventat un Trabant cu piese de mașini gen Ferrari, Mclaren etc. Nu pot zice că am adus prejudicii firmelor, mai mult pare a fi reclamă...

| SonicAndrei explică (pentru Ioandelasal):

OK, mersi mult.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SonicAndrei):

E in regula asa cum ai exemplificat.