| anonim_4396 a întrebat:

Urmam sa fim executati silit de catre o banca din cauza neachitarii ratelor. Am mers la un avocat si acest a descoperit niste comisioane abuzive si le vom folosi inaintand un proces impotriva lor si daca vom castiga vom primi niste bani inapoi. Tatal meu are doua propriri pe salariu (ambele fac 6milioane). El are salariul de 17milioane(lei vechi). Credeti ca putem stabili o rata lunara la banca conform salariului, ca sa nu mai fie nevoie sa vindem apartamentul? Nu vrem sa stam cu chirie..nu ne raman bani sa ne luam apartament

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar daca s-ar constata ca acele comisioane sunt abuzive tot nu veti primi vreun ban inapoi, cred ca banca va cere compensarea acestora cu datoria pe care tatal tau o are.
Incercati sa rezolvati situatia pe cale amiabila, solicitand micsorarea ratelor si prelungirea termenului de rambursare.
Procesul privind comisioanele nu suspenda executarea silita.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca nu suspenda, am aflat acum ca actele pentru executare nu au fost create, nu s-a intocmit dosar. Deci daca va avea loc un proces acum, putem ajunge la un comun acord incat sa platim o rata mai mica lunara tocmai pentru a evita executarea silita, nu?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate ajunge si acum la o intelegere. Incercati! Apoi puteti continua cu procesul pentru clauze abuzive si va mai scade din datorie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate ajunge la o intelegere daca ambele parti - tatal tau si banca - sunt dispusi la aceasta si cad de acord.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Clauzele abuzive nu oprește executarea silită.
Sunt două lucruri distincte!
Procesul pentru clauzele abuzive se întinde pe un an de zile cel puțin, sunt niște termene (25 de zile, 10 zile, până la 60 de zile).
Înainte de punerea în mișcare a executării silite trebuia să faceți un pact cu banca pentru micșorarea ratei și prelungirea termenului de rambursare a datoriei lunare!
Pa, pa.

| CataC a răspuns:

Buna
Cam tarziu actionati, trebuia inainte sa se ajunga la executare.
Gradul de indatorare total trebuie sa fie undevva la 40-60% din salariu, daca nu are persoane in intretinere. Tinand cont ca deja este la 35% din propriri, nu poate accesa cine stie ce credit.
Astea trebuiesc discutate cu banca, nu pe TPU.
Teoretic se poate micsora rata cu prelungirea duratei de creditare, practic cred ca deja e listat ca rau platnic si tinand cont de venit nu cred ca e dispusa banca la asa ceva.
Singura sansa este o intelegere cu banca, nu mai cheltuiti cu avocati ca niste clauze abuzive nu impiedica executarea. Probabil oricum datoria depaseste cu mult sumele reprezentate de respectivele clauze.
Multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PS! Propririle pe salariu nu sunt facute de catre banca.sunt legate de altceva!