| Valentina_Adriana_1994 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cu ceva! Am sa incep sa va povestesc tot de la inceput iar apoi voi pune intrebarea.
Vineri a fost ziua mea si impreuna cu "prietena mea" Roxana am decis sa mergem la discoteca. Am mers la o discoteca numita Myst. Am fost eu, Roxana, verisoara ei, iubitul meu (Mihai) si un amic al lui (Paul). Totu a fost bine si frumos ne-am distrat am dansat. Pe la ora 24 am spus sa mergem in alta discoteca (Seven) ca sa se intalneasca iubitul meu cu un baiat. Am ajuns acolo si era full nici nu incapeai sa intrii inauntru si mie si la iubitul meu nu ne-a placut si am spus sa mergem la un biliard. Roxana nu a vrut s-a enervat a inceput sa injure etc. Eu in noaptea aceea trebuia sa dorm la ea acasa. I-am spus ca eu si iubitul meu plecam si sa ma sune cand merge acasa ca sa vin. Am plecat si apoi cand eram pe taxi m-a sunat si m-a intrebat daca sunt cheile ei la mine. Da erau la mine pentru ca mi le-a dat sa le tin pentru ca ea nu avea buzunare. Am mers la biliard. Acolo ne-am intalnit cu niste prieteni.2 mai exact..am jucat o tura si apoi m-a sunat Roxana si i-am spus sa ia taxi si sa vina sa ii dau cheile. I-am spus ca ii platesc si taxiul pentru ca ea nu mai avea bani. Cand a ajuns iubitul meu a coborat jos sa ii plateasca taxi si pentru ca se grabea a uitat sa ia cheile de la mine sa ii le duca. A coborat si Roxana a venit cu vreo 6 prieteni de-a ei si aia erau toti bauti. Iubitul meu cand s-a intors cu spatele ca sa vina dupa chei i-au dat cu ceva in cap si a inceput bataie..au iesit si prietenii nostrii..eu am stat inauntru cand s-au batut. apoi a venit un pr de-al nostru inauntru si l-am intrebat unde ii iubitul meu si a zis ca nu stiu ce a patit eu am iesit repede afara baietii care au inceput bataia erau deja plecati si un pr de-al nostru era intins pe jos, iubitul meu a fugit s-a ascuns acolo tot pe strada aia si eu cand am iesit Roxana era acolo i-am dat cheile si a plecat. apoi a venit prietenul meu si m-am urcat in taxi si am venit acasa. Baiatul care era intins pe jos acum este in cluj, este cu mandigula rupta in amandoua partile si trebuie operat, iubitul meu si el este cu ditamai obrazul si vanat in cap si julit peste tot. Repet, Roxana i-a adus pe baieti ca sa faca scandal, dar eu tot nu am inteles de ce. Azi la scoala a sarit la mine la bataie ne-am batut apoi am avut treaba cu directoarea.

Intrebarea mea este: Roxana ar putea patii ceva la politie? Este minora..Noi suntem singurele minore restul sunt majori. A fost complice si am putea spune ca a fost tentativa de omor pentru ca prietenul nostu este foarte grav lovit?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune ce varsta are Roxana si o sa-ti dau un raspuns concret.
In orice caz, daca este asa cum spui, Roxana poate fi socotita instigator.

| Valentina_Adriana_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Are 15 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Valentina_Adriana_1994):

Minorii intre 14-16 ani raspund penal daca se stabileste ca au avut discernamant.
In functie de gravitatea ranilor se va stabili daca este vorba de tentativa de omor sau de vatamare corporala si atunci incadrarea va fi facuta in functie de urmari si de numarul zilelor de ingrijire medicala pana la vindecare.
Cei vinovati pot fi pedepsiti pentru infractiunea ce se va retine iar Roxana poate fi pedepsita pentru instigare.

| JohnnyBi a răspuns:

Deci cum zice Ioandelasal. faci plangere penala, il pui pe gagica-tu sa ia certificat medico-legal de la organul competent de la tine din oras (serviciul medico-legal) si depui plangerea la politie pentru ce zice in certificat (tentativa de omor, vatamare corporala, ma rog, o sa scrie acolo, stie politia ce sa iti dicteze cand vede actul doveditor). si ca sfat. ai grija cum iti alegi prietenii ca tu esti acum martor intr-un proces (daca depune plangere) foarte grav. sunt infractiuni grave comise la care prietena ta, de buna, de rea este instigator. in locul tau as infunda-o. prieteni sau ne, duduia aia este un pericol in societate. + ca la varsta aia nu are ce cauta in cluburi, alt proces, alta distractie (pentru paza cluburilor ca nu respecta varsta minima). personal m-as duce la prima ora sa depun plangere si sa iau certificat. a vrut sa fie smechera sa iti arate tie, arata-i tu ei ca LEGEA este mai PRESUS de ORICINE. precum si integritatea unei persoane