| cookie01 a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti si mie, cei care stiti sigur, la urmatoarea intrebare: Pana cand mai primesti alocatie daca ai terminat clasa a 12? S-a mai pus acasta problema, insa parerile au fost impartite sau nu am inteles eu exact. Precizez ca ma refer la perioada clasei a 12 cu tot cu examenele de bac. Anul acesta ultimul examen a fost parca pe 5 iulie. Deci ar trebui sa primesti si in august alocatie ( de pe luna iulie ) sau numai in iulie ( de pe iunie )? Daca nu ai primit-o pe ultima luna poti vedea de ce sau cine a luat-o in locul tau ( stiu pe cineva careia ii lua vecina cand ea nu era acasa )? Daca da de unde? Sper ca se intelege ce am vrut sa transmit. Rog multa seriozitate. Dau FUNDA pentru raspunsul cel mai concis si explicit.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Alocatia se acorda pana la incetarea cursurilor nu si pe perioada examenelor.Se reia numai in momentul in care incepi o noua etapa de scoala, si in acest caz se acorda din urma si pentru lunile cuprinse intre ultima luna de scoala si luna in care ai reluat cursurile.Asa ca ultima luna pe care ai primit-o este luna in care ai mai avut cursuri-pentru. iunie primita in iulie.In august nu mai primesti. Poti sa introduci insa actele pentru somaj.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pe perioada verii şi a examenelor de BAC nu se dă alocaţia de stat!

"Aceştia trebuie să completeze „Cererea pentru acordarea alocaţiei de stat pentru copii…" şi să o depună la secretariatul şcolii însoţită de copia actului de identitate (şi de extrasul de cont în cazul în care acesta optează pentru plata în cont bancar).
Totodată, plata alocaţiei va fi sistată pe perioada vacanţei de vară şi plata urmând să fie reluată din oficiu la începutul anului şcolar următor pe baza confirmării de către şcoală a continuării studiilor de către tânăr." - SURSA :
http://www.isj.dj.edu.ro/......odules.php

Deoarece şcoala/cursurile s-au încheiat în iunie, ai primit ULTIMA alocaţie în iulie ( cea aferentă lunii iunie ).

Toate cele bune.

| ktalyn178 a răspuns:

Doar până în iulie, inclusiv. Din august nu mai primești alocație.
Cât despre ridicarea alocației de către altă persoană, eu știu că doar dacă este împuternicit ori tutore ori părinte are voie să ia alocația în locul tău. Poți întreba direct poștașul.
Eu nu am fost acasă vreo 3-4 luni, în timpul școlii, iar alocația n-o lua nimeni. Când m-a găsit poștașul acasă, mi-a dat și pe luna actuală și pe celelalte 3-4 luni. Banii nu se pierd, rămân la poștă.