| anonim_4396 a întrebat:

Varul meu este inchis pentru conducere fara permis. a fost condamnat la 8 luni inchisoare.este inchis de pe 4 decembrie iasa la munca deoarece are regim deschis. din 8 luni cat trebuie sa execute? mai exact cand executa 2 treimi din pedeapsa sa isi poata baga cerere pentru eliberare conditionata. daca se elibereaza conditionat mai poate pleca din tara deoarece are contract de munca in strainatate.va rog sa raspunda doar cei care stiu.va multumes si ast ras urgent

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Codului penal poate face cerere pentru eliberarea conditionata la executarea a 1/2 din pedeapsa, deoarece se ia in considerare si munca prestata, dar nu va putea parasi tara inainte de implinirea a 8 luni de la inceperea executarii pedepsei, citez:
"Liberarea condiţionatã
ART.59. Dupã ce a executat cel puţin douã treimi din durata pedepsei în cazul închisorii care nu depãşeşte 10 ani sau cel puţin trei pãtrimi în cazul închisorii mai mari de 10 ani, condamnatul care este stãruitor în muncã, disciplinat şi dã dovezi temeinice de îndreptare, ţinându-se seama şi de antecedentele sale penale, poate fi liberat condiţionat înainte de executarea în întregime a pedepsei.
În calculul fracţiunilor de pedeapsã prevãzute în alin. 1 se ţine seama de partea din durata pedepsei care poate fi consideratã, potrivit legii, ca executatã pe baza muncii prestate. În acest caz însã, liberarea condiţionatã nu poate fi acordatã înainte de executarea efectivã a cel puţin jumãtate din durata pedepsei când aceasta nu depãşeşte 10 ani şi a cel puţin douã treimi când pedeapsa este mai mare de 10 ani."
"Efectele liberãrii condiţionate
ART.61.Pedeapsa se considerã executatã dacã în intervalul de timp de la liberare şi pânã la împlinirea duratei pedepsei, cel condamnat nu a sãvârşit din nou o infracţiune. Dacã în acelaşi interval cel liberat a comis din nou o infracţiune, instanţa, ţinând seama de gravitatea acesteia, poate dispune fie menţinerea liberãrii condiţionate, fie revocarea. În acest din urmã caz, pedeapsa stabilitã pentru infracţiunea sãvârşitã ulterior şi restul de pedeapsã ce a mai rãmas de executat din pedeapsa anterioarã se contopesc, putându-se aplica un spor pânã la 5 ani.
Revocarea este obligatorie în cazul când fapta sãvârşitã este o infracţiune contra siguranţei statului, o infracţiune contra pãcii şi omenirii, o infracţiune de omor, o infracţiune sãvârşitã cu intenţie care a avut ca urmare moartea unei persoane sau o infracţiune prin care s-au produs consecinţe deosebit de grave."
Oricum, se au in vedere si conditiile stabilite de instanta la liberare. Numai bine!

| mona a răspuns:

Eu cunosc un caz similar si respectivu nu avea voie sa paraseasca tara

| Ramo80 a răspuns:

Chiar daca il elibereaza conditionat, nu are voie sa paraseasca tara pana la data eliberarii de drept, aceea de 8 luni pentru ca are termen de supraveghere.

| gabylegionarul a răspuns:

Nu poate pleca, nu pana nu vor trece cele 8 luni din sentinta, in unele cazuri de eliberare conditionata nu se poate parasii nici macar localitatea de domiciliu