| Denila123 a întrebat:

Vreau sa fac somajul! Cat e somajul?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu conteaza ce vrei tu, conteaza daca indeplinesti conditiile pentru a obtine indemnizatia de somaj.
La intrebarea ta foarte eliptica nu se poate da un raspuns concret. Indemnizatia de somaj nu este o suma fixa, cu exceptia celei pentru absolventi (250 lei pe luna) si cei care au lucrat cel putin 1 an si nu mai mult de 3 ani (375 lei lunar).
Expune exact situatia ta (esti absolvent sau ai lucrat, cum a incetat contractul individual de munca, cati ani ai lucrat, salariul de bază lunar brut pe ultimele 12 luni) si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Denila123 explică (pentru Ioandelasal):

Am absolvit 3 ani de profesionala scoala si 2 ani de liceu am 19 ani bursa la scoala era 250 lei luna

| Ioandelasal a răspuns (pentru Denila123):

Si n-ai putut spune asta de la inceput?
Mi se pare c-ai intarziat, trebuia sa te duci la AJOFM, in termen de maximum 60 de zile de la incheierea cursurilor liceului, pentru luarea in evidenta. Mi se pare ca acest termen a expirat, cel tarziu, in 29 iulie, avand in vedere ca s-au incheiat cursurile la liceu in 29 mai.
Totusi poti incerca si maine, cine stie si poate ai noroc. Va trebui sa duci la AJOFM:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.
Abia apoi vei primi indemnizatia de somaj, pe timp de 6 luni, cate 250 lei pe luna.

| Denila123 explică (pentru Ioandelasal):

Pai am ramas corigent la mate si am dat corigenta am trecut. cred ca au mai ramas zile!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Denila123):

Ti-am spus ca perioada de 60 de zile se socoteste de la terminarea cursurilor, nu de cand ai dat corigenta si cursurile liceului, pentru cl. a XII-a, s-au terminat pe 29 mai.

| Denila123 explică (pentru Ioandelasal):

Eu asa am auzit profa sunand ca mai am timp

| Ioandelasal a răspuns (pentru Denila123):

Poate spunand, dar nu este adevarat, este asa cum ti-am spus eu. Du-te la AJOFM si o sa te convingi.

| Denila123 explică (pentru Ioandelasal):

M.am dus si si au zis ca nu mai merge a espirat timpul, le, am zis ca am ramas corigent si mi.au zis ca am la dispozitie 60 de zile

| Catrice a răspuns:

Fă-ți șomaj.
Lucreaza câțiva ani (vreo 15-16) și iei.

| RobertMoon a răspuns:

| christine99 a răspuns:

Du-te la ajofm

| Lucian4 a răspuns:

Auleu, fugi la munca