| eugem35 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o arma airsoft si nu stiu daca imi trebuie permis port arma in legea armelor si munitiilor nu se specifica clar dreptul de detinere.

Răspuns Câştigător
| rodik a răspuns:

Replicile pentru airsoft sunt considerate de catre legislatia din Romania arme-jucarii, prin urmare nu aveti nevoie de permis port arma pentru achizitionarea unui astfel de produs.

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te duci la poliţie, la serviciul arme, explozibile şi substanţe toxice şi cere informaţiile de care ai nevoie.
Pa, pa.

| eugem35 explică:

De la distanta mica pot cauza rani grave mai ales la nivelul ochilor

| vulcanus_8334 a răspuns (pentru eugem35):

Nu trebuie permis si nici sa ai 18 ani.sunt politist.are si fiul meu unu dar la astea nu l stau ancarcatoarele

| eugem35 explică:

La Bucuresti este igp

| perla a răspuns:

Am un frate de-a lui soacamia care este politist l-am intrebat si a zis ca trebuie detalii de la arma nr. serie asa nu-si da seama. dar in mare sa-ar putea sa -ti trebuiasca permis!

| johnny_1840 a răspuns:

Iti trebuie permis stiu eu, te duci la ipj la politie si faci o cerere acolo etc etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru toate Replicile Airsoft (pistoale. pusti. grenade. etc) nu iti trebuie permis. sunt considerate arme-jucarii si nu fac obiectul legi armelor si munitiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sugi caru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nai nevoie de nici un permis stai calm poti sati cumperi linistis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti trebuie permis asta vb sa se afle in treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am pistol de la airsoft. nu iti trebuie nimic decat sa fii major.se cumpara ca si o paine de la magazin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie de permis, dar trebuie sa ai 18 ani pentru a o achizitiona

| flor1n90 a răspuns:

Intrarea şi pe piaţa din România a armelor şi dispozitivelor de tip airsoft şi paintball, care sunt reglementate în prezent de legislaţia actuală, impune adoptarea unor norme care să prevadă condiţiile de procurare, port şi folosire a acestora, fapt pentru care astfel de "jucării de oameni mari" sunt prinse în propunerea de modificare şi completare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor:
"La articolul 2 punctul III, după poziţia 6 se introduce o nouă poziţie, poziţia 6 ind. 1, cu următorul cuprins:
61. arme de agrement - arme şi dispozitive neletale, inclusiv cele de tip airsoft şi paintball, construite pe principii asemănătoare armelor care nu folosesc muniţii, ce aruncă proiectile nemetalice şi sunt destinate a fi folosite în spaţii special amenajate în scop recreativ; sunt incluse în această categorie şi arcurile;
(4) Armele neletale din categoria E din anexă pot fi deţinute şi, după caz, purtate şi folosite de către persoanele fizice şi juridice, fără îndeplinirea procedurilor de înregistrare sau autorizare, în condiţiile prevăzute de prezenta lege.
(4) Armele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate, în astfel de condiţii încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor.
(5) Sunt interzise portul şi folosirea armelor prevăzute la alin. (4) în locuri publice.
(6) Armele prevăzute la alin. (1) - (4), pot fi transportate de la domiciliul, reşedinţa sau, după caz, locul de rezidenţă al deţinătorului la locul unde urmează să se desfăşoare activităţile pentru care sunt destinate, numai dacă acestea sunt ţinute în husă sau bagaj şi nu sunt încărcate cu muniţie."

De asemenea, în lege sunt prevăzute şi sancţiuni pentru nerespectarea dispoziţiilor legale.

| Noile_Manimania_1997 a răspuns:

Nu iti trebuie fiindca in actul 5336/8889 paragraf 1 legea armelor scrie ca trebuie sa ai degete

| Satana_Fps_1905 a răspuns:

PLM plin de prosti pe aici.Nu-ti trebuie nici un fel de permis pentru ea,eu m-as bucura sa bage o lege pentru. permis si autorizatie la replici, ca sa nu mai cumpere toti fraierii si wannabe mafioti(problema abil tu vrei sa te apuci de joc deci nu te incadrezi). Acuma hai sa-ti explic:Nu ai voie s-o porti la brau,pe tine etc. in vazul lumii,nu ai voi sa practici conceald carry cu o arma de aisoft,insa ai voi sa o transporti in husa,geanta,ghiozdan etc., daca te lauzi si o fluturi prin parcuri, strazi, piete, etc se lasa in cel mai rau caz cu amenda.Si asigurate cai ai 18 ani sa nu ii bagi pe mami si tati in belele.Si poti trage cu ea de la ce distante vrei tu nu te omoara nici nu te doare, nici nu-ti intra in piele, dar la ochi orbesti 100% daca nu folosesti ochelari de protectie verificati.A si era sa uit daca tragi in pisici si caini si animale tot tu ti-o iei.Ca sfat daca vrei pistol de aisoft ia-ti ceva cu maxim 100m/s si la arma mare maxim 130m/s, daca vrei sniper ia-ti bolt cu maxim 180 m/s.Sa nu depaseasca 200m/s ca deja se lasa cu detinere, uz, port ilegal de arma neletala, si poti sa scapi sapunul cateva luni.Bafta! A si incearca la pitol sa-ti iei pe gaz nu pe co2 ca pe co2 e mai complicat sa-l intretii(usor pentru stiutori) si arma principala ia-ti electrica.

| Riko3014 a răspuns:

Nu ai nevoie de permis, aceste arme nu intra sub incidenta legii, daca te intereseazao arma SH am eu una de vanzare