| KIMBO66 a întrebat:

Vreau sa schimb numele de familie, parintii sunt divortati si vreau sa am numele mamei, nu mai vreau sa am numele tatalui. Sunt major. Am depus dosarul si acolo am omis certificatul de nastere legalizat.
De ce? Pt ca vreau numele mamei si doamna de acolo cand a rasfoit actele a vazut doar o poza gen de certificat. Si cand am ajuns acasa am vazut ca certificatul meu legalizat este in mapa. Are ceva?, ca mi-e teama. Si doamna de acolo deloc 'VORBAREATA", m-ai spus ca toata povestea dureaza 4-5 luni. Va rog cei care ati trecut prin asa ceva, sa imi spuneti cum s-a intamplat la voi. Si ce fac cu certificatul de nastere legalizat.
Scuze dar nu stiu ce sa fac.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Banuiesc ca, la primirea dosarului, doamna "deloc vorbareata" (dar neglijenta /incompetenta!) ti-a dat un numar de inregistrare. Du-te inapoi degraba (pana ce nu va trimite dosarul spre verificare la alte institutii) ---roag-o sa depuna la dosar copia legalizata a certificatului de nastere. Este si vina ei ca nu a verificat cu atentie dosarul ( vezi ce obligatii are in conformitate cu Art.106, alin(3 ) si alin(4) din HG nr.64/2011:http://www.dgepmb.ro/_docs/legi/HG%2064-2011.pdf)

| KIMBO66 explică (pentru alessia5158):

Pai nu mi-a dat nici un numar de inregistrare. mi-a dat un nr de telefon, atat. dar chiar dureaza atat?

| alessia5158 a răspuns (pentru KIMBO66):

Ti-as sugera sa mergi cu certificatul la acea doamna---pentru a-l adauda in dosar( este un act cerut de procedura de schimbare a numelui!).In privinta duratei procedurii administrative, se prea poate sa dureze mai mult timp, caci dosarul este analizat de alte doua institutii(dosarul "pleaca "de la serviciul public al orasului/municipiului la serviciul public judetean si apoi la consiliul judetean unde presedintele consiliului va emite decizia de aprobare sau respingere ----vezi in link la art.12 si 13 :http://www.primariatm.ro/evpers/legislatie/OG41-2003.pdf