| AndreeaM1 a întrebat:

Am sustinut astazi examenul de capacitate al clasei a VIII-a si am cateva nelamuriri cu privire la modul de corectare.
Doua taieturi se iau in calcul?
Daca la comentariul secventei am scris 6 randuri jumate si scriu destul de inghesuit,mi se va lua un punct pentru nerespectarea limitei? (m-am uitat pe barem si acolo scrie ca se va lua,dar o mare parte din cei pe care i-am intrebat spun ca nu are de ce sa ma depuncteze) si aceeasi intrebare si pentru compuneri, daca se vor lua cate 2 puncte pentru depasirea spatiului
La exercitiul la care cerea masura versurilor am scris "Primul vers al poeziei prezinta masura de opt silabe, iar al doilea masura de 12 silabe." Credeti ca ma va depuncta pentru ca am scris opt cu litere si 12 cu cifre?
Multumesc anticipat, ofer funda!

Răspuns Câştigător
| AgustD a răspuns:

Nu cred ca se va lua in calcul, deoarece poți tăia cu o simpla linie orizontală. Nu are de ce sa te depuncteze odată ce ai scris corect. La depășirea spațiului mulți profesori imi spuneau ca se ia in calcul, ca trebuie sa respecți neapărat rândul etc. Si eu am dat examenul, am tăiat de 2 ori si am depasit limita. Nu stiu poate nu va lua din punctaj pentru faptul ca ai depasit compunerea, parerea mea.