| ReddY25 a întrebat:

Ce cărți din literatura universala îmi recomandați?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Razboi si pace (de Lev Tolstoi).

| Simpatic a răspuns:

Zbor deasupra unui cuib de cuci – Ken Kesey

Mizerabilii - Victor Hugo

Batranul si marea – Ernest Hemingway

| minrest a răspuns:

Orice roman din canonul englez, francez, german si rus. Si mergi dupa placere; nu iti place primul capitol, inchizi cartea si iei alta.

| NLS a răspuns:

Memoriile diavolului - Frédéric Soulié

Vraciul - Tadeusz Dolega M.

Crima și pedeapsa - Dostoievski

Război și pace - Lev Tolstoy

Adio, Arme! - E.Hemingway

| mODIN a răspuns:

'Lolita' - V. Nabokov
'Tropicul Cancerului' - H. Miller
'Adio Arme' - E. Hemingway
'Crima si Pedeapsa' - F. Dostoievsky
'Suferintele Tanarului Werter' - J.W. Goethe

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Există șanse mici ca o singură carte să fie pe placul a două persoane, dar hai să încercăm.
Dacă vrei din România, încearcă "Viața pe un peron" a lui Octavian Paler. Vei înțelege de ce.
Dacă vrei literatură universală, "La leyenda de la mariposa azul" - Calista Sweet.
Atât momentan. Părerile în scurt timp.
Zi frumoasă din partea mea!

| carevaescu a răspuns:

Deleuze + Guattari : cele două volume din Capitalism și Schizofrenie

| TheGentleman a răspuns:

Shōgun, de James Clavell

https://www.libris.ro/......48407.html

Și stai geană pe disney plus fiindcă se va lansa o adaptare a romanului cu actori de primă clasă, precum Sanada Hiroyuki

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un veac de singurătate, Noi de Evgheni Zamiatin, Anne de la Green Gables, Sa ucizi o pasare cântătoare, De veghe în lanul de secara.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Iți recomand să cauți următoarele texte: Iliada, Faust, Al doilea sex, Așa grăit-a Zarathustra, Banchetul, Poetica, Republica, Oedip, Fructele mâniei, Toba de tinichea, Va curge sânge, Cei goi și cei morți, Eseu despre orbire, Tunelul, Portocala mecanică, Zbor deasupra unui cuib de cuci, Portretul lui Dorian Grey, Abatorul cinci, Bătrânul și marea, Împăratul muștelor, Opiniile unui clovn, 1984, Ferma animalelor.

| Xox0 a răspuns:

Ce te intereseaza?
"Colectia Adevarul" are multe carti bune din literatura universala.

| ReddY25 explică (pentru Xox0):

Polițiste

| Xox0 a răspuns (pentru ReddY25):

Vezi cartile lui Agatha Christie. Au fost si transpuse in cinematografie

| vlllaaddd a răspuns:

Citește Biblia fra

| SuperCoolDude a răspuns:

Niciuna. E o pierdere de timp.
Parere nepopulara: daca nu citesti ceva ce poti face practic, degeaba citesti.

Mai bine invat ceva despre bitcoin sau legea atractiei decat sa citesc povesti. Ceva ce pot sa aplic (gen sa invat sa meditez sau sa fac ceva practic).
Chiar ar fi util sa stiu ceva despre educația financiara, dezvoltare personala si cum sa manifest evenimente, decat sa imi pierd timpul cu romane si povesti fantastice.

Poti citi carti de la Robert Kyosaki, Neville Goddard si Joe Dispenza, dar si orice altceva vrea mușchiul tau happy.
Depinde ce faci cu informatia aia. Tu stii!

| mariamarin2006 a răspuns:

Iliada și Odiseea de Homer

| Sssofia a răspuns:

Colind de Crăciun de Charles Dickens