| dantefortrebracci a întrebat:

As vrea sa stiu si eu daca exista vreo filmare cu Mihai Eminescu in persoana.

1 răspuns:
| PedoBarbie a răspuns:

Nu există. Filmul a apărut în 28 decembrie 1895 şi el a murit înainte cu 6 ani adică pe 15 iunie 1889.
+
Prima proiecție cinematografică publică a unui film, cu aparatul fraților Lumière,, are loc la 28 decembrie 1895, la Paris, în salonul Indian al restaurantului „Grand Cafe", Boulevard des Capucines. Filmul proiectat e intitulat La Sortie de l'usine Lumière à Lyon (Ieșirea din Uzinele Lumière din Lyon). Mihai Eminescu (născut Mihail Eminovici) (n. 15 ianuarie 1850, Botoșani - d. 15 iunie 1889, București) a fost un poet, prozator și jurnalist român.