| monicaioanaercau a întrebat:

Ce este textul nonliterar? Definitie. FUNDITA

2 răspunsuri:
| Elena_Lorena_1998 a răspuns:

Textul nonliterar este un text care nu e literal adica poate fi un text de reclama, un articol, sau o stire, sau altceva.(de genul acesta)

| Emyysool a răspuns:

Hei. Sper ca te pot ajta cu asta: Textul nonliterar

Def. Textul nonliterar este rezultatul observării realităţii şi al transformării acesteia în informaţie având scop informativ.

Particularităţi

scopul textului este de a informa cititorul
informaţiile oferite sunt reale, concrete (despre persoane, evenimente)
textul este lipsit de expresivitate (se foloseşte numai enumeraţia)
limbajul folosit poate conţine termeni specifici unui anumit domeniu de activitate
textul se remarcă prin obiectivitatea relatării