| Ferdinand14 a întrebat:

Buna dimineata, imi puteti sugera niste carti care sa cuprinda temele urmatoare : mitologia germanica( Saga nordice), etnogeneza triburilor germanice, modul lor de organziare politico-religios, expansiunea germanilor? Apreciez orice fel de sugestie, personal ma pasioneaza istoria Germaniei, se disting foarte mult de restul poaporelor.

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Uite o întrebare la care nu ştiu să răspund.

Legenda lui Sigurd şi a lui Gudrun de Tolkien sunt, din câte ştiu, despre mitologia nordincă.

Şi mai e Băiatul cu Pijamale în Dungi, de John Boyce, scrisă într-o manieră extrem de copilărească, cu o poveste la fel de copilărească, dar care arată ororile pe care le-au făcut nemţii în al doilea război mondial, văzute prin ochii unui copil.