| OnlyTheScript a întrebat:

La olimpiada de limba romana exista si faza nationala? Daca da spuneti-mi si mie incepand cu ce clasa. Dau fundita pentru cel mai complet raspuns!

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Olimpiada de romana are faza nationala pentru clasa a 5-a si a 6-a sub forma unui concurs intitulat "Ionel Teodoreanu" si organizat de Colegiul "Costache Negruzzi" din Iasi, la care participa elevii care au luat primele 3-4 locuri din fiecare judet, si pentru clasele 7-12 faza nationala ca oricare alta olimpiada, organizata, prin rotatie in diferite judete ale tarii(nu stiu unde va fi anul acesta).Am participat in fiecare an la olimpiada de romana faza judeteana si am luat mereu un premiu, intr-a 5-a am fost chiar la nationala, unde am obtinut premiu special, dar anul acesta, fiind in clasa a 12-a nu am mai mers la olimpiada(sunt ocupata cu invatatul pentru BAC). Felicitari daca ai participat la olimpiada de romana si mult succes daca esti calificata la nationala!

3 răspunsuri:
| FearOfTheDark a răspuns:

Da exista.Nu stiu din ce clasa.Din a 5-a presupun.

| megamix112 a răspuns:

Puteai cauta pe google mai intai.Gaseai mai repede ca aici.Din cate stiu incepe de la clasa a IV-a.

| alexalexbabi a răspuns:

Da este de la clasa a 5-a! poti cauta si pe google.