| LeiaAl a întrebat:

Bună TPU, de ceva timp mă tot documentez în privința publicării unei lucrării proprii, mai exact un roman. Dacă sunt cunoscători în domeniu am câteva întrebări:
1. Ce edituri din România ar publica cartea unui debutant ( minor)
2. Este mai bine să apelez la un self publising sau să public o carte la o editura cu costuri reduse?
3. Vârsta poate fi un impediment în acest domeniu?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca tu consideri ca este o carte buna poti s-o trimiti unor edituri care publica carti de genul cartii tale si, daca si ei o vor considera buna, o sa o publice.
2. Daca nu o retine nici o editura va trebui s-o publici pe cheltuiala ta, nu trebuie s-o faci printr-o editura, faci contract cu o tipografie.
3. Daca este o carte buna varsta nu este un impediment.

| corolav a răspuns:

Am impresia că nu știi prea bine a scrie în limba română.
Iar a avea pretenții să scrii un roman e o încercare de prea mare responsabilitate.
Editurile consacrate nu publică debutanți. Decît în cazuri cu totul și cu totul excepționale.
Decît doar dacă se întîmplă să primească spre publicare o capodoperă.
Încearcă cu o tipografie, pe cheltuiala ta. Și într-un număr redus de exemplare. Ceva între 50 și 100.
Difuzarea ți-o faci singur.

| RagnarokR a răspuns:

Ai incercat sa iti publici cartea pe wattpad? daca aduni multe vizualizari, poti avea si mai mari sanse la o editura.

| ALittleDeath a răspuns:

Editura Herg Benet publica. Dar trebuie sa fie si de calitate. Mai putin conteaza varsta daca continutul e foarte bun, zic.