| BogdanPunct a întrebat:

Un (sau mai multe) roman psihologic bun imi puteti recomanda?

8 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Fratii Karamozov
Demonii
Crima si pedeapsa
Idioatul
Nopti albe.Dedublare

Toate de Dostoievski.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Din literatura romana iti recomand ca un roman psihologic bun si cu substanta "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"de Camil Petrescu
Din literatura universala iti recomand doua romane psihologice superbe, care le-am citit de curand:
"Fii si indragostiti" de David Herbert Lawrence si "Rosu si negru", scris de Stendhal.

| ema_2625 a răspuns:

In vreme de razboi

| Isabella95 a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.

| mrsjacksonhere a răspuns:

Eu iti recomand Rosu si Negru de Stendhal sau Padurea spanzuratilor de Liviu Rebreanu.

| Alecsandra95 a răspuns:

Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste, intaia de razboi
- Patul lui Procust

| Tess a răspuns:

Ciao. Ai citit Pasărea Spin, Tess of the Urberville, Dama cu camelii, Teresa Raquin, Portretul lui Dorian Gray?

| alinkamika a răspuns:

"Padurea spinzuratilor" de Liviu Rebreanu