| ZokoZEW a întrebat:

Ce ziceți, Profesionala sau Liceu?

Răspuns Câştigător
| Peli75 a răspuns:

Aici depinde și de situația ta.
Spre exemplu eu sunt pe profil de liceu, tehnician în automatizări. Fac 4 ani, dau și bacul și am învățat și o meserie.
Ei, la mine la școală sunt și profile de profesională, unde primești 200 de lei în fiecare lună, dar la liceu nu primești.
În schimb la liceu dacă performezi adică ai medii mari etc; atunci poți primi burse. Depinde și ce îți place să faci, și ce alegi. Sfatul meu e să cauți o școală de genul care are atât profile de liceu cât și de profesională, și alege liceul, însă trage un pic și învață. Dacă vezi că nu te descurci la liceu, poți să te transferi la profesională. Sper că te-am ajutat, mulțumesc succes în alegerea pe care o vei face!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de tine.

| dullcat a răspuns:

Liceu

| Hyperion7 a răspuns:

Liceu.

| ReddY25 a răspuns:

Bineînțeles că liceul

| Sophieka a răspuns:

Liceu si bacalaureat...Intre timp, poti face cursuri cu autorizatie pentru ce te-ar interesa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liceu, fara doar și poate.

| vlllaaddd a răspuns:

Liceu, faci 12 clase si poti sa dai si bacul, la profesionala faci 3 ani, a 9-a a 10-a si a 11-a dar se pun doar 10 clase, si la final trebuie sa dai un examen ca sa obtii diploma profilului respectiv ( aici orice om o poate lua, zi ca te-au pus sa dai cu matura de vreo 2-3 ori si gata ai diploma laughing si vorbesc serios cand zic ca ti-o da )

Daca faci profesionala poti invata o meserie dar in ziua de azi sau cum a fost in cazul meu nu te mai invata nimeni nimic.

Toata lumea e doar dupa bani, nu mai e ca pe vremuri, si daca nu inveti meseria respectiva ori faci seralul ori ajungi in fabrica... si cam ala iti e viitoru.

Deci daca poti sa te duci la liceu, then go for it! Nu ai nimic de pierdut, doar de castigat

| marian331 a răspuns:

Liceu logic, e mult mai bun plus ca poti lua si bacu si te ajuta pe viitor foarte mult, funda?