Întrebare recomandată | MisFit20 a întrebat:

Ceva pasionati de poezie? Ce considerati ca trebuie sa transmita o poezie cu adevarat?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

O poezie care-mi place in mod deosebit este Noi vrem pamant de George Cosbuc:
https://www.google.ro/......https?/url
1.Sentimentele.Daca nu transmite sentimente nu este nimic deosebit.
2. Originalitate

35 răspunsuri:
| FrumoasaTa a răspuns:

Orice poezie trebuie sa-ti transmita sentimente.Sentimente care odata simtite sa treaca fiori prin tine.

| ale28bz a răspuns:

O poezie ar trebui să transmită vibraţia, trăirea, şi starea poetului, ar trebui să fie vie şi să te facă să fi acolo, atunci, ca şi când ai fi el
Să simţi ce a simţit,
Să ştii ce a gândit,
Să vrei, să îţi doreşti,
Să cauţi, să găseşti,

Răspunsul la orice întrebare,
Dacă e e trist, ce-l doare...
Şi aş putea să mai scriu,
Dar mai bun ca alţii nu vreau ca să fiu
P.S. O poezie ar trebui să transmită un mesaj care să te facă
Să vrei revii pentru a o citii,
O poezie ar trebui să transmită viaţă chiar dacă spune despre moarte,
Căci ea trebuie să rămână vie înainte de toate,
Să tăinuiască din generaţi în generaţi mii de ani mai departe
Aceasta nu e o poezie sunt doar cuvinte aruncate
Când n-am ce face într-o noapte
Ciudat să desemnezi un răspuns câştigător care nu are nicio legătură cu întrebarea, credeam că aştepţi răspunsul la întrebarea,, Ce ar trebui să transmită o poezie" nu la,, Ce poezie vă place?"

| Monstercookies a răspuns:

Sentimentele,starile si trairile eului liric!

| aatrox a răspuns:

Vibratii

| Karla234 a răspuns:

1.Originalitatea
2.Sentimentele tale
3.Gandurile tale big grin