| steff2015 a întrebat:

Este locutiune sau expresie: as lua viata in propriile maini? Ex era asa. Expresie sau locutiune cu cuvantul viata. Astept raspuns.

Răspuns Câştigător
| Danger30 a răspuns:

Este o expresie deoarece o locutiune e un grup de cuvinte cu înțeles unitar, care se comportă din punct de vedere gramatical ca o singură parte de vorbire, iar expresia este o propozitie inteleasa la mod figurat. Sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
| BeautifulSunflower a răspuns:

Vezi ca se scrie,, a-si", daca n-ai scris asa, o sa te depuncteze clar!

| Danger30 a răspuns:

Dar daca stai sa te gandesti poate fi folosita si ca o locutiune, dar in cazuri foarte rare...