| Alexandra_Smaranda_2000 a întrebat:

Imi puteti da niste titluri de carti faine?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Irina Binder~ Fluturi
Ransom Riggs~ Miss Peregrine
John Boyne~ Băiatul cu pijamale în dungi
Brandom Mull~ Fablehaven
Dan Brown~ Codul lui Da Vinci
Michael End~ Poveste fără sfârşit
Stephen King~ Camera 1408// Negura// Fantoma mea iubită// Carrie
J. D. Salinger~ De veghe în lanul de secară
Rebecca Stead~ Când mă vei întâlni
Neil Gaiman~ Pulbere de stele
Sven Hassel~ Stepa morţii// Suflete ciuruite
Arnaldur Indridason~ Oraşul borcanelor
Roslund & Hellstrom~ Răzbunarea lui Finnigan
Suzanne Collins~ Jocurile foamei
Paulo Coelho~ Alchimistul

| MiyakoSaki a răspuns:

Intrebarea aceasta are doua intelesuri...

| RedCookyeeee a răspuns:

Cautand-o pe Alaska, Sub aceeasi stea, Foxfire, Nymphette_dark99, Adevarul despre fete, Fortele raului absolut, Invitatia la vals, Maytrei, Academia Vampirilor, Pe jumatate moarta, Vara fatala...idk acum depinde de genul de carti pe care-l vrei

| Sieb a răspuns:

Nişte lecturi interesante
1. Lupul De Stepa - Hermann Hesse ("Ziua trecuse... O omorâsem şi pe aceasta, încetişor, cu primitivitatea şi timiditatea artei mele de a-mi duce traiul.")
2. Fight Club - Chuck Palahniuk ("Aceasta este viaţa ta şi se sfârşeşte cu fiecare minut ce trece.")
3. Codul lui Da Vinci - Dan Brown
4. Inferno - Dan Brown
5. Alchimistul - Paulo Coelho
6. Strainul din oglinda - Sidney Sheldon
7. Ingeri si demoni - Dan Brown
8. Batranul si Marea - Ernest Hemingway
9. Dracula - Bram Stoker
10. Emotii vindecatoare - Daniel Goleman

şi ceva mai profunde
1. Faust -J.W. Goethe (adevărul care nu merită crezut decât după ce a fost uitat).
2.Jocul cu mărgele de stilcă -Hermann Hesse (utopia unde muzica e "altfel")
3. Doctor Faustus -Thomas Mann (realitatea unde muzica ar putea fi "altfel" dar nu fără suferinţă)
4. Idiotul -F.M. Dostoievski (plăcerea de a ignora mizeria lucidităţii)
5. Fraţii Karamazov - F.M. Dostoievski (efectul este de fapt cauza neînţeleasă a patologiei)
6.Lupul de Stepă -Hermann Hesse
7. Maestrul şi Margareta - Mihail Bulgakov (Dumnezeu e ...doar Dumnezeu, răul şi binele sunt dimensiuni umane)
8. Crimă şi pedeapsă - same Dosto'
9. Decameronul - Giovanni Boccaccio (plăcerea de a povesti.)
10. Teozofie -Rudolf Steiner.

| Luminita235 a răspuns:

Eu iti propun urmatoarele carti care sper ca iti vor placea dar cel putin pe mine ma fac sa le recitesc :
1. Nu plange sub clar de luna de Heather Davis
Urmatorul volum este : Uneori sub clar de luna
2.Seria Vampirii din Morganville de Rachel Caine
3. Spulbera-ma de Tahereh Mafi
4.Sange Albastru de Melisa de la Cruz
5. Evernight de claudia Gray
6. Dispozitivele infernale / Printul Mecanic de Cassabdra Clare
7. Academia vampirilor de Richelle Mead
8.Paranormal de Kiersten White
9. Cercul Secret de L.J.Smith
10. Shadow Falls / Nascuta la miezul noptii de C.C. Hunter
11. Creatura de Nely Cab
12. Eve de Anna Carrey ( O carte care mie mi-a placut foarte mult, are si volumul doi )
13. Sub aceeasi stea de John Green
13. Naluca si Naucul de Stacey Kade
14.Circul ororilor de Darren Shan
15..Cherub 1/ Recrutul de Robert Muchamore
16. Disparuti de Michael Grant
17.Atherton / Casa puterii de Patrick Carman
18.Scoala fricosilor de Gitty Danshvan
19. Darul lui Jonas de Lois Lowry
20.Atherton / Casa puterii de Patrick Carman
21..Cum sa-ti instruiesti parintii/ Jurnalul meu bestial de Pete Johnson
Toate aceste carti mi-au placut si contin exact ce ai cerut tu si oricand le-as reciti, sper sa alegi o serie ( cartile pe care ti le-am recomandat au mai multe volume ca sa stii ). Spor la citit!
P.S : Daca ai citit o carte sau intreaga serie te rog sa imi scrii un mesaj ca sa imi spui cum ti s-a parut cartea/seria

| Georgiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Inger si demon cautand-o pe alaska ultima sansa my little zombie the exzorcist fericirea ea incepe azi etc

| Madalina_Rovinescu_1994 a răspuns:

Hmm depinde ce gen iti place...eu ti le recomand pe acestea:1. Tess of d'Urberville-Thomas Hardy
2. Celebritate-Jackie Collins
3.The kiss of the concubine-Judith Arnopp
4.If I stay-Gayle Forman
5.Peter Pann-J.M. Barrie
6.The fake boyfriend experiment-Stephanie Rowe
7. Miracolul-Danielle Steel
8. Ultima noapte de dragoste.Intaia noapte de razboi-Camil Petrescu
9.The Boleyn Inheritance-Philippa Gregory
10.A girl of the paper sky-Randy Mixter