| stonequistman a întrebat:

Poate fi folosit substantiv la cazul dativ si articulat cu pronume posesiv la dativ? Fraza care m-a pus in dubiu: stilului lui.... Pentru mine suna ca o cacafonie evidenta si este oare din punct de vedere sintactic corect?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Aici nu e site de teme.

| J0B0MAT a răspuns:

Sigur că e corect.
Stilului lui Mihai/pantofului lui Mihai.
E același lucru.
Cacofonia e cu "ca", aici ai doar mai mulți "lu". Uneori limba română e grea pentru mulți români. Învățați mai mult!

| Cherciumihai a răspuns:

Da, în limba română, este corect să folosești un substantiv la cazul dativ și să-l articulezi cu un pronume posesiv la dativ. De exemplu, "stilului lui" este o construcție sintactică corectă.