| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Ambele volume ale romanului "Moromeții" Sunt scrise de Marin Preda sau doar primul? Auzisem undeva că el a scris doar un volum, și că după a abandonat roman, că să scrie altă carte, și n-a mai avut timp să scrie și volumul 2 că a murit, așa că altcineva a făcut o încercare de a-l scrie.
Și de ce găsesc pe internet și partea a-3-a? Ce treabă are? E scrisă de Preda?

2 răspunsuri:
| trophin a răspuns:

Da ..ambele

| ALM2000RO a răspuns:

Nu există Moromeții 3.
Ambele îl au drept autor pe Marin Preda.
Volumul I e scris în 1955, iar volumul al II-lea în 1967.
În al doilea, acțiunea are loc după al doilea război mondial.