| vasiustefan a întrebat:

As vrea sa va intreb cum faci un jurnal de lectura (ce este un jurnal de lectura si as vrea sa fac jurnalul de lectura la Taina gorunului si Caprioara din vis) Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

Nu e un concept riguros; un jurnal de literatura e un caiet in care iti notezi ce citesti, cum ti se pare ceea ce citesti, comentarii, pasaje pe care ai vrea sa le retii sau care ti-au dat de gandit, cum merge lectura (mai usor la nu stiu ce parte, mai greu dincolo) si alte lucruri asemanatoare. E tot un jurnal, doar ca priveste ceea ce citesti.

3 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Jurnalul de lectura sau "Caietul de lecturi" cuprinde rezumatele, ori caracterizari sau idei principale ale unei carti.
Mai tarziu cand ai sa dai peste caiet o sa vezi cat de util iti va fiwinking

| bogdan72 a răspuns:

E destul de util. Daca ajungi sa citesti multe carti, vei vedea ca desi stii ca ti-au placut unele anume, nu mai tii minte foarte mult despre. Un jurnal de lectura pastreaza esentialul, impresiile tale, pasajele importonate etc. Macar ca nu mai e nevoie sa recitesti cartea, si ai gasit deja o utilitate. Si, pe langa asta, e frumos sa iti amintesti primele lecturi. Cel putin daca ti-au placut.

| iflirius a răspuns:

Salut! Păi, n-am mai auzit de jurnal de lectură, adică cel puțin nu cu denumirea asta dar eu cred că înseamnă că într-un jurnal ar trebui să îți notezi întâmplări importante, părți ce te-au emoționat, figuri de stil ce ți-au plăcut, să faci un rezumat și să extragi diferite lucruri din operele respective. Spor!