| bogdan72 a întrebat:

Se gaseste literatura contemporana in biblioteci (si nu ma refer la contemporan ca perioada in istoria literaturii, ma refer la ultimele doua decenii)?
Pe scurt, a inceput sa imi placa mult Cartarescu - nu doar el, evident, dar este unul din scriitorii mai importanti, mai cunoscuti, mai apreciati etc. -, si ma gandesc ca exact din aceste motive, cateva din cartile lui ar trebui sa se gaseasca si in bibliotecile judetene. Despre unele, cel putin, inveti (intr-o oarecare masura) si la scoala. Totusi, de cate ori am fost la biblioteca in Constanta, nu imi amintesc sa fi vazut un cotor nou, frumos, de genul celor scoase astazi de edituri. Ceea ce ma duce cu gandul ca nu au foarte multe carti aparute dupa 2000. Si sunt si foarte scumpe (altfel mi le-as cumpara, dar sa dau peste 30 de lei pentru o carte pe care o termin in maxim o saptamana...).

Deci? Ati avut vreo experienta in acest sens?

Astept raspunsurile voastre.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anticariatele online sunt dragute. chiar fara anticariate pe libris am gasit carti si la 10 lei (jiquidi 10 lei! ascensiunea evreiasca blablabla 10 lei). e dragut sa scrii pe agonia, dar te prea strofoci.
o doamne 2000. in orasul meu gasesc exclusiv cartarescu. mi s-a spus ca biblioteca nu e sprijinita financiar sa-si procure chestiile noi, ca as gasi mai mult in liceul meu sublim. dar max blecher mi se pare mai mult decat suficient cand vreau ceva de genul( merg pe eticheta scriitori ofticati). la cea judeteana am dat poate de cativa poeti care scriu de supe apoase mate si banci. inca n-am luat o carte din rafturile alea.
cred ca-i stii, dar voiam sa imi fac o lista pe goodreadsbig grin, intrebai acum doi ani,florin lazarescu, ion manolescu, radu aldulescu, dan lungu, gabriel sandu

| fadnox a răspuns:

Da, cum sa nu, cand am intrebat de A. Otoiu, optzecist, am primit raspuns un 'nuuu' cat sa nu-l pot duce
ma rog, alta chestie care ma scoate din sarite e ca nu gasesc anumite carti nicaieri, cum ar fi 'Ferestre zidite de Al. Vona' era un timp pe Okazii dar nu mai e...
sunt mai multe pe care nu legasesc, puls ca te impiedici de vampiri, pardon, ingerii sunt acu' la moda; din cat am citit eu din categoria asta, nu prea mult oricum, nu pot spune ca-i rau sau plictisitor dar avem si noi destule carti bune in literatura roamana, plus acces la tehnologie avansata

Răspuns utilizator avertizat
| stpu a răspuns:

Pe Cartarescu il gasesti in biblioteci, dar nu vei gasi ultimele sale carti. Nici nu le pune asa repede in biblioteca pentru a incuraja vanzarile, nu imprumutul.
Pe Cartarescu il citesti doar cand vrei sa inveti neologisme, in rest nu-i mare branza. Sunt altii mult mai buni. Eu ti-o recomand pe Herta Muller, are niste carti superbe, se vede ca traieste in Germania...