| Ho1 a întrebat:

Stiti vreun site unde sa pot sa citesc opere cu metafore?
La tema de acasa mi-a spus s-a citesc opere si sa extrag din ele metafore si sa scriu denumirea operei si cine a scris-o(deci as vrea mai multe opere

Răspuns Câştigător
| BlackNinja a răspuns:

Incearca sa vezi daca sunt metafore in Pasteluri de Vasile Alecsandri(oricum e o carte in care sunt numai descrieri de peisaje).

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Un roman plin de metafore este La Medeleni de Ionel Teodoreanu. Și în scrierile lui Mihail Sadoveanu găsești multe metafore.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ Îți va folosi!