| Skinnyman a întrebat:

Bun... vreau sa ma apuc de chitara si vreau sa incep direct cu cea electrica, niste sfaturi, nu-mi spuneti sa incep cu acustica sau clasica, n-am de gand si nici nu cred ca mai am timp sa ma schimb de pe una pe alta.
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| MariusFurduescu a răspuns:

Buna,
Daca doresti sa canti pe chitara electrica, sfatul meu este sa incepi cu aceasta. Exista posibilitatea sa iti pierzi interesul fata de chitara daca incepi sa canti pe o chitara nepotrivita (http://www.the-guitar.ro/2011/05/04/alegerea-chitarei-potrivite/).
Iti recomand site-ul http://www.the-guitar.ro/, unde poti gasi sfaturi atat pentru incepatori cat si pentru avansati. Articolele sunt facute pentru a ajuta pe cei care doresc sa invete sa cante la chitara singuri. De asemenea, se pot pune comentarii sau intrebari la care iti voi raspunde cu placere. Iar daca esti din Bucuresti si te decizi sa inveti sa canti la chitara cu un profesor, contactele mele le gasesti pe site.
Mult spor, Marius Furduescu.

| Chitarist a răspuns:

Ba da o sa ai timp.si crede'ma ca iti va lua mai mult timp sa inveti CHITARA pe ceea electrica decat sa o iei pe ceea acustico-electrica si sa treci pe urma la electrica.Iti va fi greu sa incepi direct pe ceea electrica, insa nestiind de ce esti in stare si cat esti de pasionat/a, nu mai comentez. exista diferente majore intre acustico-electrica si electrica insa le vei depasi cu usurinta.