| anonim_4396 a întrebat:

Parere muzica asta?

https://youtu.be/6ikbEgoHhug?si=LGfYIy1nr-tmsfrz

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Voce buna, trupa profi, stil care nu-mi place dar gusturile nu se discuta.
Genul asta de muzica este folosit si rasfolosit de multa vreme, chiar daca trupa aceasta pare din trecut deci melodia e de ceva vreme, la vremea ei nu a fost ceva nou, ceva inedit ceva inovator!
Cand ma gandesc ca elementele pe care le are adica cele din rock alternativ, imi vine in minte Nirvana- aceia au fost deschizatori de drumuri, restul doar i-au copiat, grunge acela este parte din rock alternativ...
Altii buni pe acest stil sunt in opinia mea Linkin Park
Restul de trupe si artisti din ziua de azi sunt copie dupa copie dupa copie etc
Cat despre aceasta piesa "fata de ciocolata" este o piesa ok, sunet placut, lucrata profesinal de o trupa de profesinisti se pare.
Pacat ca "artistii" actuali nu se bat in a inova sau reinventa diferite genuri ci toti se copiaza intre ei care mai de care mai agramati si suferinzi de trap.
Deci genul de piesa pe care ne-ai adus-o in discutie nu poate decat sa ma bucure!

16 răspunsuri:
| vlllaaddd a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu e genu meu

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Frate nu ai inteles inca ca acest trap este de fapt muzica agramatilor si celor care au scoala doar 8 clase?
Dupa cum afirma ilustrul dragonu ak47 (piesa cu Sisu - Bagabonti in tara minunilor ) "cam cata marfa cu coca? din a 8-a n-avem pentru ce opta" am inchis citatul.
Cand cei care fac trap o sa poate presta live cum canta ei la studio cu antares, care apropo antares face ca orice afon sa cante bine atunci eu ma inclin in fata traperilor, pana atunci sunt niste caca in drum care au avut noroc sa fie muzica afonilor un trend, trend dat de SUA sau UK ca nici nu stiu exact cine a lansat mizeria asta prima data.
Daca vrei rap adevarat exista un singur nume care-i face de ras in flow cat si voce pe toti rapperii si traperii internationali actuali : NATE DOGG, acest timbru superb innascut, in viata reala un adevarat gangster, nu gangsteri de astia traperi care inainte sa dea lovitura pe Youtube erau niste parliti care vindeau sosete, a se vedea LINo, gheboasa si alti netalentati.
Ratatii astia nu au CREDIBILITATE, degeaba imi vorbesc de smecherie sau de masini tari! Cand lor le baga bani in buzunar copii care traiesc din alocatii sau alti imaturi care traiesc din indemnizatii si ajutoare sociale, adica aia care stau pe netul gratuit ca sa nu isi aduca aminte ca n-au ce manca! O prostie inainte muzica se cumpara : casete,DVD-uri, Cd-uri iar acum muzica o 'cumperi' doar daca stai ca un atarnache pe net, ce prostie si ce geniu in spatele acestei prostii!
Cum am zis unii au talent altii doar au avut noroc ca asta se asculta!
Sa nu comparam totusi muzica "culta" cum este rockul alternativ cu trap sau trapo-manele, mizerii.
Apropo sunt rapper deci nu sunt cu muzica "culta", asta am ascultat si chiar trait toata adolescenta mea, pentru ca ma leaga multe de aceasta muzica hip-hop, dar imi place si adevarul, ori trapul nu este muzica!
Cand esti la granita dintre hip-hop si manele si nu esti nici in una nici in alta atunci aceasta mizerie se numeste PROSTITUTIE, ori in Romania avem prostituate de pe strada mea pana in Sălăjan la Puyawinking

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Simpatic):

Fiecare cu părerea lui și de gusturile fiecăruia, plus că nici nu știi care e rolul autotune-ul!
Nu oricine poate să îl folosească! Un artist prost nu știe să îl folosească și sare autotune-ul ăla de pe voce, pe când un artist bun știe să îl folosească și nu se cunoaște!
Artiștii mei preferați sunt Marko Glass și Bvcovia(Bvcovia cânta și rap și trap uite o piesa de a lui fară autotune:
https://youtu.be/QO27D31_LMs?si=JNykHVxYmQTmjuMT)
Plus că autotune-ul te ajută să atingi note mai înalte și dacă știi să îl folosești se aude foarte natural!
E ca un instrument!
Daca trapul nu e muzică atunci nici rapul nu e muzică că în rap doar vorbești nu cânți!
Și țineți părerile doar pentru tine!
Și eu fac trap am doua melodii cele mai bune:
https://youtu.be/DLmJJ2KtZNQ?si=Imdxs2XJMpafbBoW
https://youtu.be/F6YXvNJOf0Q?si=nDjIjbsA8dqdMMLb

Și alta chestie nu înseamnă că dacă ai
Mai multe clase ești mai deștept sunt alții cu 8 clase care sunt mai deștepți decât ăia cu 10 facultati!
Deștept in ziua de azi înseamnă să știi să învârti bani, sa știi să faci bani!
Astea care au 8-10 clase și au ajuns vedete bravo lor!

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Inseamna ca destepte sunt fetele care se vand prin Bucuresti si Cluj cu 150-300 de euro pe ora? ca voi astia cool apreciati prostituatii si cu*vele!
Asta e teoria ta de trapper ca cine face bani prin orice mod este tare si de urmat, nu?
Prietene nu stai de vorba cu gigi de la piata mare, se face ca am facut muzica, si am "fost acolo" (n.r. BUG mafia), cand pe scena 1000 de oameni ne-au aplaudat, dar pentru. mine sunt vremuri apuse demult.
Eu am terminat cu muzica la varsta la care altii abia pornesc, adica in adolescenta happy
Stiu de autotune dinainte sa fii tu la liceu, l-am folosit si il cunosc si afirm in continuare ca face ca orice afon sa se auda binewinking Faptul ca tu iei personala remarca mea asupra acestui efect audio, inseamna ca nu ai nicio treaba cu muzica!
La fel ca o femeie care se crede model in poze, dar cand ii spui ca efectele o fac sa para mai atragatoare se supara, cand de fapt ai avut dreptate!
Tu imi dai sfaturi care canti in casa, iar eu am stat la butoane in studioul detinut de mine si amicii mei happy

Snop dogg si Cher l-au facut cunoscut pe acest auto-tune, aveau piese cu acest efect acum mai bine de 20 de ani

Tocmai ce ti-am zis de Nate Dogg care "canta" rap, rnb si gansta-rap
Lasa-ma cu nume de traperi din RO si piese de ale lor, astia sunt liga mica cand vorbim de RAP
Felul cum vorbesti este inca o dovada ca trap-ul este muzica oamenilor dintr-o anume patura sociala, cu cunostinte specifice cat si in comportament, de asta au astia cautare, caci tara noastra este plina de vanzatori la supermarket care se dau ceea ce nu sunt si de "smecheri" din tastatura care fac muzica acum cand toata lumea e capabila sa spuna 2 prostii la un microfon, fara talent, fara nimic, doar niste non-sensuri.
"E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune!" spunea Eminescu
Din 90' pana astazi insa putine trupe au rezistat, cu atat mai putin trapul vostru o sa reziste, muzica pustilor care traiti de pe o zi pe alta dar va regasiti in trap, in idoli trap,in idoli falsi, care si ei daca au tras legale se cred gangsteri, afla ca nu sunt smecheri!

Si prostul si desteptul face bani, dar asta nu este un argument sa fii asa in viata, sa ai idoli niste parveniti doar ca au niste bani, arata gradul tau de cultura si gandire, mediul din care vii, e ca si cum ai ca si idoli, fetele care se vand sau fac video chat doar pentru simplul fapt ca castiga bani multi. Pai daca asculti muzica de proxeneti te identifici cu ei, proxenenti nu smecheri sau gangsteri am zis, ci cei mai de joasa speta infractori!
Pai daca e asa cum spui tu, Ema Karter aia care face peste 40k euro pe luna inseamna ca e de apreciat cu ce face!? ca doar face video chat, ce altceva ce mai face? ba isi mai baga diferite obiecte in rect(e) si nimic altceva...cu mentalitatea asta ajunge tara asta in jos, apreciem toate ciurucurile si le luam de bune, ba vrem sa fim ca ei si ele.
Ei se vand ca niste zdrente ce sunt si noi trebuie sa ne vindem si sa fim ca ei?
Daca ei si ele isi vand demnitatea si sufletul, afla ca eu nu o fac pentru nicio suma, si crede-ma nu ma stii cum nu te stiu, dar nu-mi lipseste nimic, am ceva in plus fata de ei si ele si anume orgoliul meu smecher si caracterul superior, in rest pe mine si cei ca mine nu ne impresioneaza ce masina ai sau ce casa, fac ceva pe ele, ca masina si casa am si eu, nu-mi trebuie nici 6 case nici 10 masini, eu apreciez pe cei care au CLASA asta e diferenta, intre noi si voi restul care aveti sprit de turma si umblati dupa trend, care trend e facut de sus si xeroxat de copiile proaste autohtone.
Esti tare vino cu ceva nou, nu sa fii a 10.000 copie!

Cunosc multi mai bogati ca mine dar care sunt de fapt saraci cand suntem fata in fata, cand deschidem gura sau cand ne masuram caracterul pe un cantar al vietii, acei bogati devin saraci instantaneu pentru mine... "acum orice taran poarta euro-n buzunar" dar asta nu-l face nici om nici domn pe melteanul posesor de bani multi!
Eu ti-am dat citate pana acum din oameni care chiar fac rap si au insemnat ceva in tara asta in stilul asta fie ca vb de puya, de dragonu ak47, B.U.G, sisu, cabron sau codu penal, baietii tai din trap inseamna ceva pentru livratorii de shaorma de la Distor care au aere de gangsteri sau se cred 50 cent, cand se vor face mari si vor avea ei bani ce smecheri vor fi! vise... apreciere si ovatii aduse de mascarici pentru bufoni, la fel cum inseamna dani mocanu pentru proxenenti, nu si pentru noi ceilalti! Ceilalti care am inteles ca viata nu inseamna cati bani ai, ca bani poate avea oricine! Sunt lucruri care se cumpara cu bani si restul lucrurilor care se cunosc doar de catre 'initiati', un fel de masonerie a vietii, lucruri la care nu toti cei cu bani au acces.
Un rrom rapper spunea asa "averea mea e sufletul si capul", il cheama Bani Gheata am avut placerea sa vorbim in trecut, si el e un rapper bun, gangsta-rap cum se mai cheama stilul asta. Desi si el un rrom cu 8 clase, a inteles ca in viata banii nu sunt totul! Desi si el si-a scos iubita la produs tot pe modelul trapperilor. Poate citesc si baietii din Targoviste vizati, mai stiiwinking

Becali a avut si are bani, eu unul nu-mi doresc sa fiu ca el, cand il auzi vorbind te ia greata instantaneu! Daca genul asta de oameni sunt pe gustul vostru al generatiei de tineri visatori, atunci foarte bine!

Cand traperii vor face ce face asta pe beat mai vorbim : https://youtu.be/TSffz_bl6zo?feature=shared&t=14
Si el tot vorbeste pe un ritm, nu canta, dar una e arta rap si alta e labareala muzicii apreciate de copiii vopsiti in cap si cu harfe de barbatiwinking

Si inca ceva ca tot va aud mereu cum maraiti, care vedete in Romania? cand va aud pe toti cunoscatorii muzicii, voi cunoscatori care va inregistrati la microfonul de la PC, Romania pe plan muzical nu are decat 1 vedeta e vorba de INNA punct!
Cand aud vedeta cutare, vedeta trap cutare, pai cine a promovat aceste "vedete" daca nu Capatos si alte posturi asemenea precum Romania TV, un fel de **** tv/ manele tv, si vedeta cutare si cutare si sunt prezentate ca vedete toate obositele pe care le-au scos mosii cu bani in lume, si pe multe le-au scos si la produs, precum cantareata RALUKA; sau Alex Velea care este el insusi o tarfa, care schimba genurile mai des decat a schimbat Antonia iubitii in trecut.

Sa se bage o taxa pe net, pe Youtube ca e acum in voga, si oriunde vreti voi, sa se faca abonamentul la net mai scump decat in orice alt stat UE, sa fie 200 de euro pe luna:
si 1 la mana dispareti voi fanii trap (prin acest fenomen incultural ma refer atat la muzica in sine cat si la compartamentul vostru de zi cu zi, la aerele si harfele specifice mucosilor adepti ai stilului, la stilul vostru vestimental si atitudinea de gherțoi, la vlogurile apreciate de voi, la orice din social media) din peisaj
>> 2 la mana dispar 99% dintre "vedetele" autohtone, adica aia care au facut bani de la saracii care stau in gura lor sa afle ce piesa a mai scos traperul "harley quinn" varianta efeminat sau ce bolid si-a mai luat dorian...ca eram si tare curios ce masini are doarian **** popa, sa fie in bafta lui, parca pana sa prezinte aceste masini il si vad ca venea dintr-un mediu academic, avea parinti bogati locuiau in palate si aveau 10 sevitori, sau el a inventat Facebook si a devenit bogat din sarac; stiind ca nu a fost nimic altceva decat o burta goala, un coate goale care pana la descoperirea salii si a steroizilor era un alt 40 de kg udwinking astia sunt idolii vostri! va doresc sa fiti ca ei mai ales in INCULTURA si lipsa de bun simt!
Ca voi le faceti bani, voi cei cu mentalitate saraca! Voi cei care abia traiti de pe o zi pe alta dar apreciati aceste "vedete"! Voi, va meritati soarta!

Si poti sa nu-mi raspunzi ca de la mine ai ignore, te-am 'consiliat' in trecut acum nu ma mai interesezi, la cum pui problema, trapere! Succesuri!

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Simpatic):

Fiecare cu par

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Simpatic):

Na aici fiecare cu părerea lui, faza e că muzica e de 2 feluri:Făcute pentru vibe că sa te simți bine și cu mesaj, eu fac de ambele!
Și e o chestie aici tine doar de gusturi că de exemplu ce ascult eu ție nu îți place și ce asculți tu nu îmi place mie!
Și nu am zis incadrat videochatistele in schemă, oricum mai degrabă mă duc la c.e decât să sufăr după proaste! Și da bani contează cel mai mult, Banu e puterea! e nasol când ești privit de toți aia care au mașini bengoase, vile etc și nu îți vine bine când ești făcut sărac!

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu vreau sa te vad facand muzica dar creaza-ti un stil propriu, cum a facut lil john in trecut de ex. cand si-a creat propriul sub-stil.
E greu, stiu asta si de obicei reusesc acest lucru cantaretii care sunt si producatori de instrumentale pentru ca ei ai know-who-ul crearii unei piese, eu degeaba stiu cum merge treaba cu softurile de editare audio, aranjarea pe canale, cum se face mix-master, nu stiu sa fac beaturi din pacate sad
Dar asa vei da lovitura cand vei face ceva ce nu pot ceilalti, de asta am spus mai sus ca in rockul alternativ Nirvana au dat o moda, inteleg chiar eu asta, care nu sunt fan rock happy
E greu insa in hip-hop sa inovezi.
Cat despre trap asta e nu imi place, ai dreptate gusturile nu se discuta!
Totusi cand aud de trapo-manele imi vine sa vars, manelele in sine sunt in regula, nu le ascult dar nu am nimic cu acest gen de muzica, as fi ipocrit sa zic ca oamneii care chiar fac manele cum sunt cei cu vechime ca salam, guta, vali vijelie ca nu au anumite aptitudine vocale, au! nu imi place mie asta e alta treaba dar oamenii aia au treaba cu muzica si sunt profesionisti! dar la ce s-a ajuns cu trapo-manele e jale, urat, foarte urat, e o curvasar3ala muzicala jenanta!
Pacat ca numai fac muzica, eu nu as fi dorit sa fiu in trend sau comercial ci mai degraba underground, daca aveam eu sute de mii de abonati ca unii, nu m-as fi prostituat, ci cu siguranta le dadeam peste nas trapo-manelistilor si primul vizat era bineinteles alex velea dar nu diss ca e o chestie prea personala ci le atacam curentul si astfel puteai da o moda sa fac si altii asta, intelegi ideea pe care merg.
E mai important uneori si de apreciat sa fii anti-sistem sau anti-curent muzical cum este in cazul discutiei noastre, decat sa fii doar unul dintr-o mare multime.

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Simpatic):

Nici mie nu îmi plac trapanalele, dar este o piesa caterincă, Stau bine pe cariceps?, Apropo de Bvcovia ce părere ai, că face și rap și trap

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

As prefera pe acel MGL daca face doar rap sau ce caca face el cu influente trap
poate ma intorc la muzica si fac si eu un trap dar diferit de al lor, fac un trap al meu, inca am proiecte, nu ma chef sau timp, cred ca daca dau 2 piese ridic stacheta, dar cum nu am subscriberi e greu spre imposibilwinking

eu sunt altfel, imi aduc aminte o piesa a lui the mos, pentru cine isi mai aduce aminte de panarama asta din Craiova, zicea cam asa " ridic o mana sus pentru fratii din hip-hop si ridic o mana sus pentru un fan adevarat/ respect pentru aia care nu s-au prostituat, ca in muzica de strada se mananca mult cacaTT.
Din pacate cam asta a devenit muzica rap, hip-hop...ori eu nu ma regasesc la smecheria asta facuta de gangsteri care pana ieri jucau GTA V...
Adica ok sa faca muzica de gansgteri cei din SUA, mai ales cei care au fapte in spate, ori cine nu are de ce vorbeste despre acele fapte?
De asta pentru mine nu sunt credibili lesinatii astia care fac trap din Romania, adica la aceste vedete ma refer, cei care sunt in trend!
Nu e pentru tine mesajul ci pentru ei, aia cu sute de mii de abonati dar sunt niste lesinati plini de impresii!

Imi aduc aminte un episod din Las Fierbinti in care Bobita le spune lui Giani si Dorel care isi facusera trupa de trap pe principiu ca asa e moda, ceva de genul le zice "stati drecu cuminti ma, voi despre ce cantati, ca aia din America (n.r. SUA) au despre ce canta, ca au masini, femei, bani etc " DECI CU ALTE CUVINTE TOTI RAPERII COMERCIALI DIN ROMANIA SUNT CA DOREL SAU GIANI, NU AU NIMIC DECAT BURTA GOALA DAR POZEAZA IN SMECHERI, SMECHERI CARE FAC BANI DE PE YOUTUBE? EXACT CA VLOGGERII SAU VIDEOCHATISTELE...nu au credibilitate, nu am sa accept niciodata chestia asta ca vanduta si livrata, daca faceau manele cum se faceau in trecut cand se canta de dragoste si chestii sociale precum pritenii false, da, era in regula din punctul meu de vedere, ori cand prestezi la modul asta pe smecherie fara sa fii smecher, este penibil!
Observi ca sunt in continuare impartial, iubesc hip-hop-ul, accept manelele fara sa ascult genul, dar detest infectii trapo-manele

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu știu care e faza cu MGL, că sa vezi pot să cânt că el, și cu maxim autotune că el mă aud, e un fel de șoaptă agresiva, adică că cum ar veni vocea unui bosorog

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tocmai ce mi-ai confirmat de ce nu-mi place acest stil, adica unii fac mii si mii de euro pe luna din ceva ce ii ajuta softul, deci s-a terminat cu muzica, acum nu se mai canta, acum se face muzica din soft pe voce, la fel de bine poate face acest tip de muzica A.I-ul.
De ce castiga acesti 'softisti' bani intreb? Ca la Michael Jackson, Whitney Houston am inteles de ce castigau atat! Vocea si talentul...
deci nu mai bine tragem apa si desfiintam muzica pe plan international? ca si acolo sunt acesti softisti dar ce sa vezi castiga mult mai mult
Sa ramana doar cine canta zic!
traim in vremuri urate tare, au ajuns bogati si celebri toti jucatorii de pe PC, ce sa mai zici daca antaresul e stil muzical in sine sau vloggeri care nu zic nimic ci doar se joaca in fata unui PC castiga mai bine decat toti cunoscutii lor la un loc
E jale atat va zic!

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Simpatic):

Fiecare cu punctul lui de vedere,tu ai o părere foarte proasta despre autotune,este doar un instrument! până și artiștii din pop folosesc!
Gen și autotune-ul ăla trebuie să știi să îl folosești,daca ești bun la cantat nici nu se cunoaște că ai autotune,dar dacă ești prost la cantat se aude robotic!
Si tu pui toți artiștii de trap în aceeași oală că toți canta despre bani,femei,droguri cum zic,așa pun și eu toate fetele in aceeași oală că toată sunt panarame care caută mașini cu bani!
Nu ai mai auzit Trap de dragoste sau trap despre viață? și ce contează dacă toate piesele sunt editate pe calculator? Mixmaster se folosește la orice piese,eq,reverb,delay etc până și autotune-ul face parte din mix/master!
Și mulți nu folosesc autotune-ul ca să corecteze vocea, ci doar că efect! Cum cânți tu de exemplu la chitara, pian așa e și autotune e tot un instrument, și știi cu ce te mai ajuta? sa îți exerzezi vocea, că dacă inregistrezi cu el direct pe voce îți poți da seama daca atingi sau nu notele!

| vlllaaddd a răspuns (pentru Simpatic):

Am vazut si eu episodu difuzat acum de curand cu Giani si Dorel : ))

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

E adevarat ce spui tinere, pe mine ma dispera ca unii au ajuns vedete folosind doar acest "efect", in timp ce vocea lor e caca, intelegi la asta ma refer! Acest tip de cantareti si cantarete care presteaza doar in studio si doar pe internet, daca ii auzi live razi de ei...de astia spuneam ca nu-si justifica banii!
Mult succes tinere in rest si sa ne auzim cu bine!

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Simpatic):

In ziua de azi nu mai contează să cânți live, când te duci la concert pui muzica ta la boxe, și mai cânți un cuvânt doua, apoi mai canta ceilalți, pe live-uri nu se mai bagă de seamă!