| nicoletahatos a întrebat:

Am chitara de ceva timp si mi-am cumparat capodastru, dar nu stiu cum sa foloseste... Imi explica cineva cum il folosesc? Dau funda. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| codrinstefan2103 a răspuns:

Păi capo-ul se montează pe griff-ul chitării ca să-i ridici "tonalitatea" (cu alte cuvinte să fie chitara potrivită vocii tale). Îl pui și tu pe ce fret vrei și cânți exact la fel, aceleași corzi. Spre exemplu, tu ca fată ai o voce mai sus decât a unui băiat și ca tu să ajungi la acordurile de la chitară va trebui să cânți mai jos. Cu capo pus vei scăpa de această problemă și cânți cum îți este ție comod la voce.