| Fallen Angel a întrebat:

Am o intrebare in special pentru cei care chiar stiu ce inseamna Gothic si traiesc in acest stil.
De ceva timp ascult formatii de muzica cam gothice, ceea ce mie nu imi statea in fire, ascultam numai pop. De ceva vreme multi se mira de faptul ca ascult rock gothic, metal gothic, metal symphonic si tot asa, cam tot ce tine de rock si metal. Acum intrebarea e: Voi asa ati inceput sa deveniti gotici? Daca da eu nu vreau sa fiu asahee hee Nu ma caracterizeaza dar iubesc muzica de acest tip. Si de mult timp eu ma imbrac in negru, asta inainte de a incepe sa ascult genuri si subgenuri de acest tip. Daca asta e inceputul nu vreau sa stiu sfarsitul asa ca va rog sa imi spuneti daca ar trebui sa termin cu goth music or nu happy

Răspuns Câştigător
| ♦EthernalVampa♦ a răspuns:

Ahham, cred ca eu asa am devenit gotica. Si totusi, acesta este un stil minunat, poate fii numita si cultura! Si daca vei deveni si tu o adepta, ei bine, tine de tine. Eu am inceput sa ascult Evanescence si m-am interesat de acest stil. Intr-un final, mi-am dat seama ca ma defineste si ca imi place, si l- am adoptat. Ttusi, depinde de tine. Si chiar daca il alegi, crede-ma, nu ai nimic de pierdut.

7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Au influenţă dacă le laşi să aibă. Metalul e unul dintre cele mai complexe şi inteligente genuri de muzică. Trebuie să ai personalitate pentru el. Dacă tu crezi că nu eşti suficient de puternica şi crezi că te-ar schimba atunci nu mai asculta. Eu am început cu rock alternativ pe la vreo 12 ani şi la 14 eram deja pe la Iron Maiden ceea ce ascult şi acum cu plăcere pe lângă jazz sau muzică clasică. Acum lumea zice că am nişte gusutri extraordinare în muzic ă şi haine(nu zic ca să mă laud, e doar un contraexemplu cu privire la modul de afectare a muzicii) dar ascult metale la greu. Am doar vreo 6 tricouri cu diverse trupe pe care le port doar la unele iesiri la o bere ceva. Nu există început sau sfârşit pentru un astfel de comportament, există doar tărie sau slăbiciune de caracter, posibilitatea de a alege ce e frumos sau ce nu e frumos dintr-o melodie sau gen.

| Fallen Angel explică:

Nu cred ca m-am facut prea inteleasa. Eu vreau sa stiu daca asta e inceputul unei asemenea vieti ca sa stiu la ce renunt pentru ca nu vreau sa traiesc asa. Stiu ca acest gen de melodii au o influienta asupra noastra fara sa vrem si acum ca ma gandesc mi se par periculoase laughing Cat despre imbracaminte... sunt de acord cu combinarea culorilor happy

| Audrey. a răspuns:

Daca te imbraci in negru si asculti rock nu inseamna ca esti gotica.
Un om de pe strada nu isi va da seama ca esti gotica doar pentru ca te imbraci in negru, trebuie sa ii vorbesti despre tine si ceea ce te reprezinta.
Insa cum ignoranta in tara noastra a depasit orice limita, multi cocalari iti vor spune "emo" sau chestii de-astea...
Si, ma rog, daca termini cu muzica goth, crezi ca nu o sa te mai imbraci in negru?
Primul pas ca sa te indepartezi de gothic&co este sa nu te consideri gotica si sa ii contrazici pe cei care iti spun asa [cu siguranta nu ti-ar spune asa daca nu le-ai zice ce asculti].
Muzica, saraca, nu are nicio vina...

| Denny_5002 a răspuns:

Salut.
Nu traiesc in acesti stil, gothic, dar am prieteni care sunt asa. La inceput au ascultat rock, metal.Si, intr-un sfarsit, au inceput sa poarte doar haine negre.Multe persoane m-au intrebat daca tin doliu.Acuma, despre tine... Daca chiar iti place goth music, continua sa o asculti, dar in combinatie cu muzica pop.Totusi.incearca sa iei un pantalon negru si o bluza roz/rosu/portocaliu.Incearca sa combini culorile. Daca te simti nevoita sa termini cu goth music, fa-o...

Sper ca te-am ajutathappy

Pa-pa.

| daiana_9426 a răspuns:

Uite eu iti dau un sfat. sper sa-l iei in considerare. acum nu stiu daca tie iti place sau nu sa fi adept al acestui stil. daca tu nu vrei sa fi asa incearca sa te schimbi. uite de exemplu asculta rock alternativhappy. si cat despre imbracatul in negru poti orcand sa te imbraci asa. nimeni nu te va condamna niciodata pentru muzica pe care o asculti sau daca ai un stil propriu. tot ce zic e sa-ti urmezi calea si sa faci ce crezi tu mai binehappy. succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmmm continua cu ce iti place vei vedea ca in timp gusturile se schimba, am inceput cu heavy, death, hardcore si chestii de genu acum ascult cam orice mai putin manele am eu pitici mei in legatura cu ele, iar in legatura cu imbracamintea alege stilul care iti place si te avantajeaza nu trebuie sa fie neaparat in corcondata cu ce ascultiwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu termini pentru ca si eu sunt EmO si nu vreau sa renunt sa mai asc rock sau sa renunt la stil