| yasana a întrebat:

ce pot face sa am ureche muzicala. eu sunt la cor si doamna profesoara mi-a spus ca am voce dar nu prea am ureche... ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Nimic, nu poţi schimba asta.

1 răspuns:
| eumex a răspuns:

Draga Yasiana, spre deosebire de raspunsul Paulei, pot sa iti spun ca urechea muzicala se educa. Doamna profesoara, ti-a spus elegant un element peste care nu are chef sau potential sa il investeasca in tine. Ti-a spus simplu ca ai voce, dar nu ai ureche muzicala. Cu alte cuvinte, nu esti potrivita pentru cor.
De aici, tu ai doua alternative:
1 - sa te impaci cu ideea, pentru ca nu esti singura in lumea asta, si sa investesti mai mult timp in dezvoltarea talentelor reale pe care le ai nu pe cele care le doresti sa le ai. si
2 - Sa incepi a-ti educa urechea sa faca corelarea intre auzul intern si corzile vocale. Pentru inceput poti consulta un profesor specializat de cant coral sau canto. Insa, inainte de a te decide sa alegi cea de a doua varianta, fii sigura ca asta vrei. Chiar este asa de important pentru tine? Pentru ca vei munci mult, si de-abia vei fi la nivelul celor cu aceasta abilitate innascuta. Astfel vei pierde timp pretios din viata care ar trebui sa il aloci celorlalte inzestrari naturale ale tale.
Iti doresc succes!