| SheCanFlyy a întrebat:

Imi puteti spune si mie structura liedului muzical, ca pe net nu am gasit si imi trebuie referat pana miercuri despre lied, la muzica, si nu stiu ce sa scriu la structura acestuia.Multumesct,Pup:*, dau si funda:*

Răspuns Câştigător
| lucianpasserby a răspuns:

De obicei liedul este alcătuit din trei perioade:
1. Perioada A - care este monopartită (adică unitară din punct de vedere tonal şi tonatic) şi are o singură temă.
2. Perioada AB - care este bipartită şi are 2 teme diferite.
3. Perioada ABA - este tripartită şi are două teme diferite, cu repetarea celei dintâi.

Informaţii generale găseşti aici - http://www.arteiasi.ro/universitate/other/DR_GabrielaOPREA_RO.pdf
Sper că îţi vor fi de folos.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ruxi ruxi nuci eu nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma...RUXYGHIOCEL rolling on the floor

nu stiu ca "intamplator" si eu am nevoie de un referat la muzica, tot pana miercuri si...HABAR N-AM