| castravete1 a întrebat:

Recent am achizitionat 2 boxe modelul acesta Sony ss-a50.au impendanta 6 ohm.au in interior filtru de bass medii si inalte.am schimbat difuzoarele de bass cu unele Diebeisi cu impendanta de 4 ohm.folosesc o combina de 2x20 watt cu impendanta de iesire 6 ohm.de ce cand cresc volumul la maxim intra in standby? daca pun ambele boxe pe o iesire legate in serie totul e ok, nu mai intra in stand-by.sa fie oare impendanta filtrului? sau care credeti ca e problema? intreb asta pentru ca in curand o sa imi cumpar un amplificator care nu o sa mai intre in stand-by la problemele asta ci o sa se prajeasca direct!

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Trebuie respectată impedanţa de ieşire a staţiei în sensul de a nu cupla o sarcină mai mică decât cea indicată. În cazul tău intră protecţia în lucru, dar la o staţie fără protecţie se poate prăjii etajul de putere. Filtrul în general se calculeaza după impedanţa difuzorului.
La orice staţie un dif cu impedanţă mai mică va genera putere mai mare dar cu afectarea limitei de siguranţă a amplificatorului, iar o impedanţă mai mare va genera putere mai mică dar fără nici o problemă pentru amplif.