| Vladka a întrebat:

imi puteti spune care sunt fondatorii muzicii academice? Ofer funda! Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| Sase a răspuns:

Radacinile muzicii clasice din vestul Europei se afla in muzica liturgica din primele secole ale crestinismul, avand influente chiar si din muzica Greciei antice. Aristoxenus si Pitagora au separat tonalitati si au creat scari muzicale. Instrumentele dezvoltate in acea perioada de catre acestia(lira si aulosul-gasesti aulos pe dex.ro) stau la baza unor instrumente ale orchestri simfonice din zilele noastre.