| tche a întrebat:

Recent mi-am schimbat corzile de la chitara (acostica) si acordurile suna destul de ciudat, chiar daca corzile sunt acordate. Banuiesc ca e ceva cu intonatia chitarii, deoarece la fretul 12, aproape toate notele sunt mai sus decat ar trebui sa fie. Ideea e, cum rezolv o astfel de problema, sau unde as putea sa o rezolv?

1 răspuns:
| MayhemChimera a răspuns:

Buna,si eu avut aceeasi problema in momentul in care mi-am schimbat pentru prima oara corzile la chitara.Nu stiam ce sa fac si m-am dus din nou la magazin unde tipul de acolo a reusit sa mi-o repare.Mi-a spus ca problema e un fel de sound change in momentul in care iti schimbi corzile, nu mi-a explicat ce inseamna, dar data viitoare il voi intreba.Du-te cu chitara la magazinul de unde ti-ai luat corzile. Sper sa fie ok.happy